Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Respektimi i prindėrve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
SelaNumber of posts : 50
Registration date : 01/11/2008

MesazhTitulli: Re: Respektimi i prindėrve   Sun Nov 02, 2008 4:31 pm

shum mir e ki valdrin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
sirena
V.I.P
V.I.P


Number of posts : 38
Registration date : 31/10/2008

MesazhTitulli: Re: Respektimi i prindėrve   Sat Nov 01, 2008 2:58 pm

graciass
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
vaLdrin.I
Moderator
Moderator


Number of posts : 5
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Respektimi i prindėrve   Sun Jul 20, 2008 11:04 pm

Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut xhele shanuhu, salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė muslimanėt qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
Me tė vėrtetė respektimi i prindėrve ėshtė njė gjė shumė me rėndėsi. Allahu xhele shanuhu e ka krahasuar respektimin dhe dėgjimin e prindėrve me dėgjimin dhe respektimin e Tij.

1. Allahu xhele shanuhu thotė: "Zoti yt ka dhėnė urdhėr tė prerė, qė tė mos adhuroni tjetėr pos Tij, qė tė silleni nė mėnyrė bamirėse ndaj prindėrve." (El Isra, 23)
Allahu xhele shanuhu nė kėtė ajet e ka krahasuar mosrespektimin e prindėrve me shirkun. Gjithashtu, Allahu xhele shanuhu thotė: “Ne njeriun e kemi urdhėruar pėr (sjellje tė mira ndaj) prindit tė vet." (Llukman, 14)

2. Allahu xhele shanuhu na ka urdhėruar qė tė sillemi mirė me ta dhe t’i respektojmė edhe nėse janė qafirė (jobesimtarė). Ai thotė: "E nėse ata tė dy tentojnė qė ti tė mė pėrshkruash Mua shok, pėr ēka ti nuk ke kurrfarė fakti, atėherė mos i respekto ata, po nė ēėshtjet e jetės sė kėsaj bote tė kesh mirėkuptim ndaj tyre..." (Llukman, 15)
Transmeton Muslimi nga Esma, e bija e Ebu Bekrit, se ka thėnė: "Erdhi tek unė nėna ime e cila nė atė kohė ishte mushrike (idhujtare), dhe e pyeta Pejgamberin salallahu alejhi ue selem duke i thėnė: “O i Dėrguar i Allahut, mė ka ardhur nėna, e cila e urren gjendjen nė tė cilėn jam (nė Islam). Pra, a ta vizitoj nėnėn time?” Pejgamberi salallahu alejhi ue selem i tha: "Po, vizitoje nėnėn tėnde." (Muslimi dhe Buhariu)

3. Respektimi i prindėrve konsiderohet xhihad
Transmeton Abdullah ibn Amri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, i cili ka thėnė: "Ka ardhur njė person tek i Dėrguari i Allahut salallahu alejhi ue selem dhe ka kėrkuar leje nga Pejgamberi salallahu alejhi ue selem qė tė marrė pjesė nė xhihad. Pejgamberi salallahu alejhi ue selem e pyeti: “A i ke tė gjallė prindėrit?” Ai iu pėrgjigj: “Po.” Pejgamberi salallahu alejhi ue selem i tha: “Xhihadi yt ėshtė tek ata.” (Buhariu dhe Muslimi)
Gjithashtu, transmetohet nga Enesi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se ka thėnė: "Ka ardhur njė person te Pejgamberi salallahu alejhi ue selem dhe i tha: “Me tė vėrtetė unė kam dėshirė pėr tė luftuar (pėr xhihad), mirėpo nuk po kam mundėsi.” Pejgamberi salallahu alejhi ue selem i tha: “A e ke ndonjėrin prej prindėrve gjallė?” Ai tha: “Po, nėnėn time.” Pejgamberi salallahu alejhi ue selem iu pėrgjigj: “Ndreqi marrėdhėniet me Allahun (xhele shanuhu) duke i respektuar prindėrit. Nėse e bėn njė gjė tė tillė (nėse i respekton prindėrit), atėherė ti ke bėrė haxhin, umren dhe xhihadin." (Taberaniu. Mundhiri ka thėnė se zinxhiri i kėtij hadithi ėshtė i mirė]
Nė disa hadithe Pejgamberi salallahu alejhi ue selem i ka dhėnė pėrparėsi respektimit tė prindėrve ndaj xhihadit. Transmetohet se Abdullah ibn Mesudi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ka thėnė: "E kam pyetur Pejgamberin salallahu alejhi ue selem se cila vepėr ėshtė mė e mira. Pejgamberi salallahu alejhi ue selem u pėrgjigj: “Falja e namazit nė kohėn e vet.” I thashė: “Pastaj cila?” Tha: “Respektimi i prindėrve.” I thashė: “Pastaj cila?” Tha: “Xhihadi nė rrugėn e Allahut.” (Buhariu dhe Muslimi)

4. Respektimi i prindėrve ėshtė shkak pėr tė hyrė nė xhenet
Transmeton Ebu Darda, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se e ka dėgjuar Pejgamberin salallahu alejhi ue selem duke thėnė: "Prindėrit janė dera e mesme e xhenetit. Pra, nėse dėshiron, humbe atė derė ose fitoje atė." (Tirmidhiu, i cili ka thėnė se hadithi ėshtė sahih)
Kushejri ka thėnė: "'...dera e mesme e xhenetit' ka pėr qėllim derėn mė tė mirė tė xhenetit."
Transmetohet nga Muavi ibn Xhahime, se Xhahime ka ardhur tek Pejgamberi salallahu alejhi ue selem dhe e ka pyetur: "O i Dėrguar i Allahut, unė kam dėshirė qė tė luftoj nė rrugėn e Allahut dhe kam ardhur te ti qė tė konsultohem." Pejgamberi salallahu alejhi ue selem i tha: "A e ke gjallė nėnėn?" Tha: "Po." Pejgamberi salallahu alejhi ue selem i tha: "Kryej nevojat e nėnės tėnde, se me tė vėrtetė xheneti ėshtė tek kėmbėt e saj."
(Ahmedi, shejh Albani ka thėnė se ky hadith ėshtė hasen)
Nė transmetimin e Taberaniut qėndron se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem e ka pyetur: "A i ke prindėrit gjallė?" I thashė: "Po," Tha Pejgamberi salallahu alejhi ue selem: "Kryej nevojat e tyre, se me tė vėrtetė xheneti ėshtė nėn kėmbėt e tyre." (Albani ka thėnė se ky hadith ėshtė sahih)

5. Kėnaqėsia e Allahut ėshtė nė kėnaqėsinė e prindėrve
Transmeton Abdullah ibn Amri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Kėnaqėsia e Allahut ėshtė nė kėnaqėsinė e prindėrve dhe pakėnaqėsia e Allahut ėshtė nė pakėnaqėsinė e prindėrve."
(Tirmidhiu, kėtė hadith e kanė bėrė sahih Ibn Habbani, Hakimi dhe Albani)

6. Respektimi i prindėrve ėshtė shkak pėr faljen e mėkateve
Transmeton Ibn Omeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se njė njeri ka ardhur tek Pejgamberi salallahu alejhi ue selem dhe i tha: “O i Dėrguar i Allahut, unė kam bėrė njė mėkat tė madh, a ka pendim pėr mua?" Pejgamberi salallahu alejhi ue selem) i tha: "A ke nėnė?" Ai i tha: "Jo." Pejgamberi salallahu alejhi ue selem i tha: "A ke teze?" Iu pėrgjigj: "Po." Pejgamberi salallahu alejhi ue selem i tha: "Pra, respektoje (dėgjoje) atė." (Tirmidhiu, dhe ka thėnė se hadithi ėshtė sahih)
Pra, kjo tregon se respektimi i prindėrve ėshtė shkak pėr shlyerjen e mėkateve, pasi Pejgamberi salallahu alejhi ue selem iu pėrgjigj kėtij mėkatari duke e pyetur se a ka nėnė, qė ta respektonte dhe dėgjonte atė, qė t’i shlyhen mėkatet me respektimin e saj. Gjithashtu, transmeton Malik ibn Amri se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Ai i cili e liron njė rob musliman, do tė jetė shkaktar pėr shpėtimin e tij nga zjarri, kurse ai i cili e ka njėrin prej prindėrve tė gjallė dhe ata nuk ia falin atij (nuk ia bėjnė hallall), Allahu xhele shanuhu do ta largojė atė shumė larg." (Ahmedi, hadithi ėshtė hasen)

7. Respektimi i prindėrve ėshtė edhe shkak pėr largimin e ndonjė fatkeqėsie
Argument pėr kėtė ėshtė ngjarja e tre njerėzve qė kanė hyrė nė shpellė dhe njė gur i madh ka rėnė dhe ua ka mbyllur daljen. Nė kėtė gjendje, secili prej tyre e ka lutur Allahun xhele shanuhu me ndonjė punė qė kishte bėrė pėr hir tė Tij dhe njėri prej tyre e ka lutur Allahun xhele shanuhu me respektimin e prindėrve, duke thėnė: "O Allah, nėse kėtė vepėr e kam bėrė pėr hir Tėndin, na e largo kėtė shkėmb, qė tė mund tė dalim." Dhe Allahu xhele shanuhu ua largoi shkėmbin dhe dolėn prej shpelle. (Buhariu dhe Muslimi)

8. Transmeton Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Nuk ka mundėsi fėmija t'ia kthejė hakun prindit tė tij, pėrveē nėse e sheh prindin e tij se ėshtė zėnė rob, pastaj e blen atė dhe e liron." (Muslimi)

9. Mosrespektimi i prindėrve ėshtė nga mėkatet mė tė mėdha
Transmeton Ebi Bekre, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "A dėshironi t'ju tregoj pėr mėkatet mė tė mėdha?" Kėtė e pėrsėriti tri herė. Ne i thamė: "Po, o i Dėrguar i Allahut." Pejgamberi salallahu alejhi ue selem tha: "Bėrja shirk (shok) Allahut dhe mosrespektimi i prindėrve…" (Buhariu dhe Muslimi)

O vėlla i dashur, pasi e kuptove rėndėsinė e respektimit tė prindėrve dhe dėnimin e atij qė nuk i respekton prindėrit, shpejto dhe respektoji ata, dėgjoji ata (pėrveē nėse tė urdhėrojnė nė mėkate), mos u thuaj atyre as uf, lute Allahun qė t'i mėshirojė ata. Allahu xhele shanuhu thotė: "Dhe nė shenjė mėshire shtrije pranė tyre krahun pėrulės e respektues dhe thuaj: “Zoti im! Mėshiroji ata tė dy, sikurse mė edukuan mua kur isha i vogėl." (El Isra, 24)
Allahu na bėftė prej atyre qė i respektojnė prindėrit dhe i dėgjojnė ata! Allahu i mėshiroftė prindėrit tanė ashtu siē na mėshiruan sa ishim tė vegjėl! Allahu ua faltė mėkatet prindėrve tanė dhe i shpėrbleftė ata me xhenetin Firdeus! vaLdrin.I
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Respektimi i prindėrve   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Respektimi i prindėrve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Feja Islame-
Kėrce tek: