Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 ASTEROIDI qė mund ta shkatėrrojė botėn nė vitin 2019

Shko poshtė 
AutoriMesazh
bujari
V.I.P
V.I.P


Number of posts : 5
Registration date : 16/07/2008

MesazhTitulli: ASTEROIDI qė mund ta shkatėrrojė botėn nė vitin 2019   Wed Jul 30, 2008 12:02 am

Kjo nuk ėshtė fiksion shkencor por njė vėrejtje shumė serioze e shkencėtarėve gjithandej botės.
Shkencėtarėt tėrheqin vėrejtjen pėr mundėsinė e shkatėrrimit tė planetit tokė nga njė asteroid i madhė qė sipas parashikimėve duhet ti bjerė tokės nė vitin 2019.
Asteroidi tashmė i quajtur “2002 NT 7” ėshtė i madhė afėr 2.5 km me njė masė prej 12 megatonėve dhe shkon me njė shpejtėsi prej 160.000 kilometra nė orė.
Nė rast tė njė goditjeje ai shpėrthen me njė forcė prej 1.2 milion megatonėve. Shkencėtarėt mendojnė se asteroidi do tė godasė tokėn ditėn e premte me 1 shkurt tė vitit 2019 dhe sipas tė gjitha gjasave kjo do tė ndodhė pasdite.
Shkencėtaret tėrheqin vėrejtjen se asteroidi po i ofrohet qdo ditė e mė shumė tokės.
Dr. Benny Paiser nga Universiteti i Liverpulit ( Angli ) potencon: “ Ky asteroid ėshtė gjėja mė e rrezikshme tė cilėn e kemi parė deri mė tash dhe e cila rrezikon seriozisht planetin tonė ”.
A po i kanoset tokės njė katastrofė sikur para 64 milionė vitesh kur njė asteroid shkatėrroi qdo gjė tė gjallė mbi tokė. Llogaritet qė asteridi do ta shpėrthejė atmosferėn e tokės me njė shpejtėsi prej 28 kilometra nė sekondė. Kjo do tė thotė qė asteroidi do ta godasė tokėn me njė shpejtėsi prej 100.000 mijė kilometra nė orė. Vetėm pėr disa sekonda sipas shkencėtarėve do tė shkatėrrohen tė gjitha kontinentet dhe toka nuk do tė jetė mė e banueshme. Shkencėtarėt megjithatė kanė dhėnė propozime pėr tė filluar pėrgaditjet qė asteroidi tė shkatėrrohet me njė NASA-Raketė qė nė kosmos!.

No
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
ASTEROIDI qė mund ta shkatėrrojė botėn nė vitin 2019
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Shkencė / Kuriozitete-
Kėrce tek: