Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Kuriozitete Te Ndryshme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
HarM
WebMaster
WebMaster
avatar

Number of posts : 177
Age : 24
Location : ne Softks.tk
Registration date : 09/07/2008

MesazhTitulli: Kuriozitete Te Ndryshme   Wed Jul 30, 2008 11:58 am

EmigrantėtRrethė 175 milion njerėz apo rrethė 3 % tė popullatės sė tokės nuk jetojn nė vendėlindje.
--------------------------------------------------------------------------------

Shtetet ku mė sė tepėrmi ka emigrant:

SHBA = 34,9 milion njerėz

Rusi = 13,2 milion njerėz

Gjermani = 7,3 milion njerėz

Ukrainė = 6,9 milion njerėz

Francė = 6,2 milion njerėz


--------------------------------------------------------------------------------Tė rinjėt finlandez mė tė aftėtit pėr lexim nė botė.

Simbas organizatės OECD tė shteteve tė zhvilluara finlandezėt kanė aftėsi shumė tė larta tė leximit. P.Sh 15 vjeēarėt e finlandės janė shumė larg tė tjerėve. Finlanda edhe ashtu duket si shtet i mrekullive nė edukim dhe arsim.


--------------------------------------------------------------------------------Lapsi mė i shtrenjėt

Lapsi Diamond i bėrė nga kompania Zvicėrrane Caran d'Ache u shit nė Londėr me njė shumė prej 169000 funta. Lapsi ėshtė bėrė nė memorie tė Antoni Gaudinit. źshtė i mbshtellur nga argjenti rubium. Maja e lapsit ėshtė 18 karat ari dhe ėshtė i mbshtjellur me 5072 gurė diamant dhe 96 gurė tė rubinit Humor

Auto

Nokia melodi

Kuriozitete

Interesante

Feja Islame

Shkencė

Download--------------------------------------------------------------------------------Ngrėnja e peshkut nė vitė pėr banor.

Islanda 93 kg banorė / vitė

Japonia 68 kg banorė / vitė

Spanja 39 kg banorė / vitė

Portugalia 37 kg banorė / vitė

Finland 33 kg banorė / vitė

Francė 27 kg banorė / vitė

Suedi 27 kg banorė / vitė

Greqi 24 kg banorė / vitė

BE 22 kg banorė / vitė


--------------------------------------------------------------------------------Luani adaptoi viqin e antilopės

Nė Keni njė luanesh ka adaptuar pėr herė tė dytė pėr tu kujdesur pėr tė njė viq tė antilopės. Kėtė luanesh e kanė parė tė kujdesėt pėr viqin nė dhjetor. Dy javė mė vonė njė luan tjetėr e kishte ngrėn viqin. Nga gjysma e shkurtit luanesha prap kishte marrė njė viq tjetėr pėr tu kujdesur por, kėsaj rradhe mbikqyrėsit e parqeve ia kanė marrė atė luaneshės.


--------------------------------------------------------------------------------

Zbulimet e Leonardo da Vinēi

Italiani Leonardo da Vinēi (1452-1519) njihet si ndėr zbuluesit mė tė mdhenjė. Ai zbuloj shumė makina dhe mjete tė cilat nuk janė ndėrtuar gjatė kohės kur ai ishte ende gjallė.- Ventillimin,

- Busollėn,

- Aeroplanin,

- Helokopterin,

- Instrumente mekanike muzikore

-Armėn shumė tytėshe,

- Skenėn rrutulluese

- Orėn me zile,

- Teshat zhytėse

- Gazė maskėn

- Gomėn shpėtuese

- Parashutėn

- Turbinėn me ujė

- Orėn

- Vinēin

- Tankun

- Syzet

- Makinėn me avullė

-Teleskopin


--------------------------------------------------------------------------------

Bubėrrecat kanė super lidhėshmėri.

Shoqėria mė e madhe e bubėrrecave qė ėshtė gjetur deri tani jeton nė Europė, nė njė rajon prej 5700 km.

Simpas njė shkenctari zvicėrran, njė shkenctari tjetėr nga Franca dhe Danimarka nė njė pjesė Spanjolle dhe atė Italiane jetojn me miliarda bubėrreca tė Argjentinės. Pėr arsye se ata janė ndėr veti tė njė gjaku ata nuk luftojn ndėrveti dhe nuk krijojnė shoqėri tė luftojnė njėri me tjetrin. Kemi tė bėjm me llojin tė cilkėt janė shumė tė organizuar nė kryerjen e detyrave. Ky lloj nga Amerika latine nė Europė ka arritur nė vitet e 20-ta nė bimėt dhe pemėt e transportuara me anije nė atė kohė.


--------------------------------------------------------------------------------

Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.


--------------------------------------------------------------------------------

Jupiteri ėshtė aq i madh sa qė mund tė zinte brenda tij tė gjithė planetėt e tjerė..


--------------------------------------------------------------------------------

dielli mund tė nxėrė brenda tij njė milion Toka.


--------------------------------------------------------------------------------

grimcat e hekurit tė gjetura nė Hėnė dhe tė sjella nė Tokė kanė njė veti tė veēantė, ato nuk ndryshken


--------------------------------------------------------------------------------

nė Italinė mesjetare puthjet nuk mund tė merreshin ose jepeshin thjeshtė. N.q.s. njė burrė e njė grua shiheshin nė publik duke u pėrqafuar ata ishin tė detyrurar tė martoheshin.


--------------------------------------------------------------------------------

flokėt dhe thonjtė vazhdojnė tė rriten edhe mbasi njeriu ka vdekur


--------------------------------------------------------------------------------

20% e energjisė sė trupit pėrdoret nga truri


--------------------------------------------------------------------------------

nė Detin e Vdekur pėr shkak tė pėrqindjes sė lartė tė kripės nuk ka qenie tė gjalla.


--------------------------------------------------------------------------------

pėrgjatė 75 vjetėsh jetė kalon mė tepėr se 30 ton ushqim dhe 50 000 litra lėng nėpėr zorrė.


--------------------------------------------------------------------------------

i pari qė ka filluar shėrbimin postar ka qenė Muavi Ibn Ebu Sufjan. Shėrbimi postar bėhej me kuaj dhe me deve.


--------------------------------------------------------------------------------

nė shekullin e X, Raziu bėri operacionin e parė me qepje, ku pejtė e nevojshėm i pėrgatiti nga zorrėt e kafshėvė.


--------------------------------------------------------------------------------

portreti i Raziu, mjek dhe filozof i dėgjuar arab, i cili u bė i dėgjuar sidomos me veprėn e tij "Kitabul Havi", mbahet akoma i varur nė Universitetin e Prixhetonit.


--------------------------------------------------------------------------------

mjeku musliman Eraziu i njohur nė Evropė si Razes ka shkruar 220 vepra mjekėsore ku disa prej tyre janė Enciklopedi.


--------------------------------------------------------------------------------

nė qytetin e Hamburgut nė Gjermani ka 27 xhamia.


--------------------------------------------------------------------------------

nė Romė ndodhet xhamia mė e madhe nė Evropė.


--------------------------------------------------------------------------------

pėr herė tė parė koncepti i sinusit dhe i kosinusit nė trigonometri ėshtė fytur nga shkencėtari arab Batani. Tabelėn e parė tė sinuesve e bėri Hasan El-Marakeshi mė 1299.


--------------------------------------------------------------------------------

nė vitin 1957 mbreti i Francės Henri i III themeloi nė Paris katedrėn e gjuhės arabe qė tė lehtėsojė zhvillimin e studimeve mjeksore.


--------------------------------------------------------------------------------

Sinani, arkitekti i madh shqiptar (1489 - 1588) gjatė gjithė jetės sė tij ndėrtoi jo mė pak se 355 ndėrtesa apo komplekse: 81 xhami tė mėdha 50 dhoma faljeje, 62 medrese, 19 mauzoleume, 17 tregje, 3 spitale dhe 7 ujėsjedhėsa. Kryevepra e tij ėshtė Xhamija Selimije e ndėrtuar nė vitin 1522. Nė baz tė projekteve tė tij ndėrmjet vitit 1609 dhe 1617 u ndėrtua Xhamia Blu.


--------------------------------------------------------------------------------

thuhet se nė Kostarikė ėshtė zbuluar njė majmun me gjatėsi 4.3 metra. Sipas kėtij zbulimi del se Kin Kongu i njohur nė film mund tė ketė qenė i vėrtetė !!


--------------------------------------------------------------------------------

televizioni i parė u zbulua nga J. L. Bajd, mė 1928.


--------------------------------------------------------------------------------

automobili i parė u konstruktua nga Karl Benz mė 1885.


--------------------------------------------------------------------------------

vėllezėrit Orvil dhe Virbur Urajt, mė 17 dhjetor tė vitit 1903 tė parėn bėnė fluturimin me aeroplan motorik nė Kiti Hejk tė SHBA-ve.


--------------------------------------------------------------------------------

telefonin e parė e zbuloi Aleksandėr Graham Bell, me 1875.


--------------------------------------------------------------------------------

qyteti mė i madh nė botė ėshtė Meksiko Siti dhe ka mbi pesėmbėdhjetė milionė banorė.


--------------------------------------------------------------------------------

oqeani mė i madh ėshtė Paqėsori. Sipėrfaqja e tij ėshtė 179.680.000. km. katrorė kurse oqeani mė i vogėl ėshtė Oqeani i Ngrirė i Veriut qė ka 14.090.000 km. katrorė.


--------------------------------------------------------------------------------

gadishulli mė i madh nė botė ėshtė ai i Arabisė, me sipėrfaqe 2.730.000 km. katrorė.


--------------------------------------------------------------------------------

thellėsia mė e madhe nė botė ėshtė nė ishujt Mariana, e quajtur Ēalenger. Kjo thellėsi arrinė nė 11.033 metra.

ndėrsa ishulli mė i madh nė botė ėshtė Grenlanda me sipėrfaqe 2.175.600 km. katrorė.


--------------------------------------------------------------------------------

Pika mė e lartė nė botė ėshtė Mont Everest. Lartėsia e saj arrinė nė 8.848 metra. Pėr herė tė parė e pushtuan alpinistėt e Zelandės sė Re, me nė krye Edmund Hilarin, mė 29 maj 1953.


--------------------------------------------------------------------------------

nervi optik i syrit pėrbėhet prej 500 mijė fijesh tė cilat nėse renditen njėra pas tjetrės do tė arrijnė gjatėsinė 60 kilometra.


--------------------------------------------------------------------------------

nė mjedisin e hapur kur nuk fryejnė erėrat, zėri i njeriut mund tė dėgjohet 200 metra larg.


--------------------------------------------------------------------------------

gratė e fisit Bambara tė cilėt jetojnė nė Senegal, tėrė trupin e lyejnė me baltė tė kuqe.


--------------------------------------------------------------------------------

skandinavėt dikur kan prodhuar litarė shumė tė fortė duke shfrytėzuar rrėnjėt e drunjėve sidomos tė pishės.


--------------------------------------------------------------------------------

nė vitin 1795 njė nėnpunės nė Berlin tė parit i lindi ideja qė shtėpitė nė qytet tė shėnoheshin me numra, kurse emėrimi i rrugėve ėshtė bėrė shumė mė vonė.


--------------------------------------------------------------------------------

vendasit nga ujdhesa Bolia nė Indonezi gjatė levrimit tė arės ia qesin rreth qafės kaut thesin e mbushur me gurė tė rėndė nė mėnyrė qė t'ia ndalojnė shpejtėsinė gjatė lėvrimit


--------------------------------------------------------------------------------

piktori i njohur Leonardo da Vinēi ka qenė shumė i fuqishėm, ai ka mundur me duar tė kėpus pacomoin e hekurit.


--------------------------------------------------------------------------------

sipas shkencėtarėve amerikanė, Hėna ēdo njė mijė vjet largohet nga Toka pėr 20 metra pėr shkak tė dobėsimit tė fuqisė tėrheqėse tė Tokės - gravitacionit.


--------------------------------------------------------------------------------

ezkimezėt kur e lėshojnė shtėpinė patjetėr e rrėzojnė sė paku njė pjesė tė shtėpive tė tyre tė ndėrtuar prej akulli nė mėnyrė qė ajo tė mos bėhet strehim i shpirtrave tė kėqinj.


--------------------------------------------------------------------------------

fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit ėshtė "Uaston hajde kėtu - mė duhesh" dhe ėshtė thėn nga shpikesi i telefonit Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij Uaston. Ai e mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876


--------------------------------------------------------------------------------

njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.


--------------------------------------------------------------------------------

zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave. Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.


--------------------------------------------------------------------------------

thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.


--------------------------------------------------------------------------------

per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.


--------------------------------------------------------------------------------

ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.


--------------------------------------------------------------------------------

elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.


--------------------------------------------------------------------------------

bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.


--------------------------------------------------------------------------------

Kanguru (Kengur)

Kur u duken per here te pare ne Australi, europianet vune re nje kafshe te cuditshme: ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.

-Ē"eshte kjo? - i pyesnin ata indigjentet.

-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.

Qe nga ajo kohe kafsha e ēuditshme u quajt kanguru. Kur me vone studjuan gjuhen vendase, evropianet mesuan se fjala "kanguru" do te thot "nuk kuptoj".


--------------------------------------------------------------------------------

ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe (gjuhesh te vogla). Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte


--------------------------------------------------------------------------------

mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.


--------------------------------------------------------------------------------

Lotet e krokodilit

Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin. Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene. Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.

_________________

Rulez to Learn Hacking ...

Look to The Master,
Follow The Master,
Walk With The Master,
See Through The Master,
Become The Master.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.softks.tk
sirena
V.I.P
V.I.P


Number of posts : 38
Registration date : 31/10/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete Te Ndryshme   Sun Nov 02, 2008 1:44 pm

mir shum gracias por todo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
SelaNumber of posts : 50
Registration date : 01/11/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete Te Ndryshme   Sun Nov 02, 2008 4:32 pm

hehhehee ke te drejt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete Te Ndryshme   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kuriozitete Te Ndryshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Shkencė / Kuriozitete-
Kėrce tek: