Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Si ta kontrollojmė kompjuterin nga njė kompjuter tjetėr

Shko poshtė 
AutoriMesazh
SelaNumber of posts : 50
Registration date : 01/11/2008

MesazhTitulli: Si ta kontrollojmė kompjuterin nga njė kompjuter tjetėr   Wed Nov 05, 2008 3:04 pm

Vlen per ata qe kan Windows XP
Nė versionin profesional tė Windows XP nuk ėshtė nevoja tė instalosh asnjė program, sepse Windows vjen me programin Remote Desktop Connection qė tė lejon ta pėrdorėsh kompjuterin nga rrjeti, njėsoj sikur ta kishe pėrpara. Ndiq hapat nė vazhdim pėr tė pregatitur kompjuterat dhe pėr tė bėrė lidhjen.


Nė kompjuterin e shtėpisė

1. Krijo njė llogari nė kompjuterin e shtėpisė dhe vendosi njė fjalėkalim tė mirė. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė mos futen tė tjerėt nė kompjuterin tėnd.

2. Aktivizo "Remote Desktop Connection"
- start > settings > control panel > system
- hap tabelėn "remote"
- aktivizo opsionin "allow users to connect remotely to this computer"
- nėse llogaria qė krijove nė hapin 1 nuk ėshtė llogari administratori, atėherė shtyp butonin "select remote users", shtyp butonin "add" dhe shkruaj emrin e llogarisė. Administratorėt e kompjuterit kanė leje automatikisht. Tani kompjuteri ėshtė gati tė pranojė lidhje nga rrjeti.

3. Gjej IP ose emrin e kompjuterit nė rrjet
Nėse kompjuteri i shtėpisė ka lidhje tė drejtpėrdrejtė me internetin (dmth IP publike), mėnyra mė e lehtė pėr tė gjetur IP ėshtė duke hapur faqen
kliko ketu …
. Mėnyrja tjetėr pėr tė gjetur IP ėshtė duke hapur start > run > cmd dhe tė shtypėsh komandėn ipconfig. Nėse kompjuterat qė do lidhen janė nė tė njėjtin rrjet lokal (zyre ose shtėpie), atėherė nuk ėshtė nevoja e IP, por mjafton emri i kompjuterit. Emrin e gjen tek start > settings > control panel > system > tabela "computer name". Mbaje shėnim IP dhe emrin e kompjuterit.


Nė kompjuterin e zyrės (rrjet/internet)

4. Hap programin "Remote Desktop Connection". Nė Windows XP e gjen tek menuja [start > programs > accessories > communications > remoted desktop connection] ose tek [start > run > mstsc]. Nėse kompjuteri i zyrės nuk ka Windows XP, tė duhet tė shkarkosh "Remote Desktop Client" nga faqja e Microsoft kliko ketu …

5. Tek kutia e kompjuterit shkruaj IP ose emrin e kompjuterit qė do tė kontrollosh (atė qė mbajte shėnim nė hapin 3 mė lart) dhe shtyp butonin "connect" qė tė bėhet lidhja. Nėse ēdo gjė shkon siē duhet, tani do shikosh ekranin e kompjuterit tė shtėpisė qė do tė kėrkojė tė identifikohesh dhe pastaj mund ta pėrdorėsh njėsoj sikur tė ishe nė shtėpi. Kur shkėput lidhjen, kompjuteri i shtėpisė kyēet dhe kompjuteri qėndron ashtu siē e le. Kjo ėshtė gjė e mirė sepse mund tė vėsh njė program nė punė dhe kur kthehesh nė shtėpi e gjen tė mbaruar punėn.


Nėse lidhja dėshton

1. Kontrollo qė kompjuteri i shtėpisė ėshtė ndezur, ėshtė lidhur nė internet, dhe IP ėshtė e saktė. Shumica e lidhjeve tė internetit ofrojnė IP tė ndryshme sa herė qė lidhesh.

2. Nėse kompjuteri i shtėpisė lidhet nė internet nėpėrmjet njė kompjuteri tjetėr ose njė routeri, atėherė routeri duhet konfiguruar qė porta TCP: 3389 tė jetė e hapur.

3. Nėse kompjuterat pėrdorin firewall, ndrysho konfiguracionin qė tė mos bllokojė portėn TCP: 3389.

4. Shiko nėse janė hapur shėrbimet e nevojshme.
- Hap start > run > services.msc
- Gjej shėrbimet "terminal services" dhe "remote desktop help session manager". Tek kolona "startup type" duhet tė jenė "manual" ose "automatic". Nėse do ta pėrdorėsh shpesh programin, ndryshoji nė "automatic" qė tė bėhet pak mė shpejt lidhja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si ta kontrollojmė kompjuterin nga njė kompjuter tjetėr
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Internet-
Kėrce tek: