Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
August 2018
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Mesoni si ta lidhni kompjuterin me televizor !

Shko poshtė 
AutoriMesazh
OwneR
WebMaster
WebMaster
avatar

Number of posts : 155
Age : 24
Location : USA
Registration date : 14/03/2009

MesazhTitulli: Mesoni si ta lidhni kompjuterin me televizor !   Sun Mar 29, 2009 12:59 pm

Lidhja e kompjuterit t? sht?pis? me televizorin po b?het gjithnj? e m? popullore nd?rsa sistemet p?r kryerjen e k?saj lidhjeje, gjithnj? e m? te p?rsosura. M? posht? kam p?rgatitur nj? p?rshkrim p?r fillestar?t se si t? kryejn? lidhjen n? fjal?.

Pse ta lidh kompjuterin me televizorin ?
Kompjuterin e sht?pis? mund ta lidh?sh me televizorin p?r rastet kur mendon se ekrani i kompjuterit t?nd ?sht? tep?r i vog?l dhe nuk t? jep k?naq?si kur don t? shoh?sh nj? film/video t? shkarkuar nga interneti, nj? film/video q? ke n? cd apo nj? disk dvd nga lexuesi dvd i kompjuterit t?nd. Kur don t? shoh?sh nj? stacion televiziv q? transmeton p?rmes internetit apo t? regjistrosh nj? film/video nga kompjuteri n? videoregjistruesin e sht?pis?.

M?nyrat e lidhjes s? kompjuterit me televizorin
M?nyrat e lidhjes jan? t? shumta por un? do t? p?rshkruaj vet?m lidhjen me t? t? thjesht?, m? popullore dhe q? jep rezultate t? k?naqshme p?rmes funksionit q? njihet me emrin "TV out" apo "video out". Kjo lidhje b?n at? q? ekrani i televizorit t? mund t? z?vend?soj? at? t? kompjuterit.

Kushtet q? duhen plot?suar p?r t? kryer lidhjen e kompjuterit me televizorin
Televizori yt duhet t? ket? hyrjen p?r kab?llin scart (pjesa m? e madhe e televizor?ve e kan?). Aq m? mir? n?se ka edhe hyrjet SVHS dhe RCA.
N?se televizori yt nuk ka hyrje p?r kab?llin scart mund t? kryesh lidhjen e m?poshtme p?rmes videoregjistruesit, gjithnj? n?se ky ka hyrjen scart.
Nd?rsa kompjuteri yt duhet t? ket? nj? kart? video (kart? grafike) me funksionin q? njihet si "video out" apo "TV out". P?r t? par? n?se kompjuteri yt e ka k?t? funksion mund t'i hedh?sh nj? sy fatur?s q? ke marr? me kryerjen e pages?s ku p?rmenden p?rb?r?sit kryesor? t? kompjuterit t?nd. Shih n?se shkruan di?ka mbi "video out" apo "tv out". Duhet t? ndodhet n? t? nj?jtin rresht ku flitet p?r llojin e kart?s grafike (kart?s s? videos).

M?nyra tjet?r ?sht? hedhja nj? sy pjes?s s? prapme t? vet? kompjuterit. Shiko n?se ka ndonj? prej daljeve n? figur? q? njihen si RCA Composite dhe S-Video (disa kompjutera i kan? t? dyja). Sa m? i ri t? jet? kompjuteri aq m? t? m?dha jan? gjasat q? kompjuteri yt t? ket? "video out". Mund t? them nga p?rvoja ime se rasti m? i mir? do t? ishte ai kur kompjuteri do t? kishte RCA composite.Zakonisht kartat e videos q? kan? 60 Mb kujtes? e sip?r kan? edhe "TV out".
N?se kompjuteri yt nuk ka ndonj? nga daljet e p?rmendura at?her? duhet t? v?sh n? nj?r?n pjat? t? kandarit ekonomin? t?nde dhe n? tjetr?n d?shir?n p?r t? par? video/filma nga kompjuteri n? televizor. Fut tek pjata e par? edhe instalimin e kart?s s? re brenda n? kompjuter.
Nd?rkoh? q? nj? kart? e mir? video ?sht? e nevojshme edhe p?r luajtjen e lojrave m? t? reja.
As mos e sill nd?rmend lidhjen e kompjuterit me televizorin n?se kompjuteri yt ?sht? aq i vjet?r sa q? nuk mund t? luaj? fare video apo st?rmundohet kaq shum? derisa ngec?n gjat? luajtjes s? tyre (k?tu nuk ?sht? fjala p?r "ngecjen" gjat? parjes s? programeve televizive drejtp?rdrejt? nga interneti e cila ?sht? e nj? lloji tjet?r dhe p?r t? cil?n Rruzull.net do t? flas? n? nj? shkrim tjet?r).

Lidhja p?rmes daljes RCA Composite
Kjo dalje p?r mendimin tim, mund?son lidhjen m? t? p?rkryer, m? t? thjesht? dhe m? t? lir?. E gjitha q? duhet t? blesh ?sht? nj? kab?ll nj?fish?sh q? njihet si "RCA Composite cable" aq t? gjat? sa t? arrij? televizorin.
Zakonisht gjendet n? gjat?sit? 1m, 5m dhe 10m. Nj? kab?ll 5 met?rsh duhet t? mjaftonte. Kab?lli 10 met?rsh mund t? sillte humbje t? kualitetit t? figur?s.
Ky kab?ll lidhet nga nj?ra an? tek dalja RCA Composite e kompjuterit t?nd dhe nga ana tjet?r tek hyrja "Video In" e televizorit t?nd. N?se televizori yt nuk ka "Video In" duhet t? blesh nj? Scart Adapter apo akoma m? mir? t? blije nj? paket? q? do t? p?rmbante kab?llin RCA, Scart Adapter si dhe kab?llin e z?rit.

Lidhja p?rmes daljes S-Video
Ndon?se thuhet se formati i videos S-Video jep nj? kualitet m? t? mir? t? figur?s p?rmes kab?llit q? quhet "S-Video cable", mua nuk m? ka dalur k?shtu, por kjo mund t? ket? t? b?j? me llojin e televizorit si dhe me aft?sit? e programeve q? kam p?rdorur p?r t? mposhtur sinjalin bllokues Macrovision t? daljes S-Video q? ka karta jote e videos dhe q? ?sht? vendosur n? kompjuterin t?nd p?r t? mos lejuar kopjimin e filmave t? formatit dvd n? videoregjistruesin e sht?pis?. Kjo lidhje jep nj? figur? t? mir? n?se televizori yt ?sht? aq i ri sa q? ka hyrje "S-Video In" (SVHS).

Kab?lli q? konverton SVideo n? RCA
N?se televizori yt nuk ka "SVideo In" apo ndryshe "SVHS" - q? zor se mund ta ket? - t? k?shilloj t? blesh nj? kab?ll konvertuese q? b?n kthimin nga "Svideo out" n? "RCA", n? vend q? t? p?rdor?sh nj? kab?ll Svideo p?r ta lidhur drejtp?rdrejt? tek Scart Adapter...

Si t? shoh figur?n nga kompjuteri n? televizor ?
N?se ia ke arritur t? lidhesh m? n? fund kompjuterin me televizorin, m?nyra m? e thjesht? p?r t? par? figur?n nga kompjuteri n? televizor ?sht? heqja e kab?llit q? lidh kompjuterin t?nd me ekranin e kompjuterit (monitorin) e cila duhet t? kryhet pas fikjes m? par? t? kompjuterit. Gjat? rindezjes, kompjuteri yt e zbulon automatikisht ekranin e televizorit.


Televizori duhet vendosur n? kanalin VCR n?se lidhja ?sht? kryer p?rmes hyrjes Scart t? televizorit. Zgjidh kanalin Svideo apo RCA, n?se lidhja ?sht? kryer p?rmes ndonj?rit prej tyre.


Kujdes: Ekrani i televizorit nuk ?sht? aq i qart? sa ai i kompjuterit, duke e b?r? t? v?shtir? leximin e germave apo parjen e figurave t? fush?s s? desktop-it q? mund t? sjell? v?shtir?si n? gjetjen e programeve q? don t? hap?sh apo edhe t? vet? butonit t? fikjes s? kompjuterit. Nga ana tjet?r, ndon?se mund t? duket paradoksale, ?sht? pik?risht kjo paqart?si q? b?n videot/filmat me rezolucion t? ul?t t? duken m? mir? n? televizor sesa n? kompjuter duke mbuluar disa turbullira q? mund t? shfaqeshin n? ekranin e kompjuterit gjat? luajtjes s? tyre (paras?gjithash parjes s? transmetimeve televizive p?rmes internetit).


N?se gjith?ka ka shkuar si duhet, duhet t? arrish tashm? t? shoh?sh figur?n nga kompjuteri n? televizor por akoma bardh? e zi. Sidoqoft? urime !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mesoni si ta lidhni kompjuterin me televizor !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Tutorials-
Kėrce tek: