Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Bėhu Thirrės.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Guest
VizitorMesazhTitulli: Bėhu Thirrės.   Thu Jul 10, 2008 6:48 pm

Bėhu Thirrės.

S’ka dyshim se thirrja nė rrugė tė All-llahut ėshtė prej veprave mė tė ēmuara dhe mė tė ndershme qė mund t'i veprojė ēdo besimtarė dhe besimtare.
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: “E kush ėshtė nė rrugė mė tė mirė se ai qė thėrret nė rrugėn e All-llahut, qė bėn vepra tė mira dhe qė thotė: “Unė jam prej muslimanėve?” [Fussilet, 33]
        Nga tė gjitha fjalėve qė mund t’i flet njeriu, dhe prej tė gjitha shprehjeve gjuhėsore qė mund t’i shpreh ai, gjithėherė fjala “davet-thirrje nė islam”  mbetėt fjala me i mirė dhe mė e ėmbėl.
        Kjo fjalė e lartėsuar “Thirrje” ishte detyrė dhe mision i tė dėrguarve dhe pejgamberėve. Pra, detyra e vetme pėr tė cilin ishin dėrguar profetėt dhe pejgamberėt ishte thirrja nė rrugė tė All-llahut.
        All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: “Ne asnjė nga tė dėrguarit nuk e dėrguam ndryshe vetėm nė gjuhėn e popullit tė vet, ashtu qė ai t’u shpjegojė atyre (nė atė gjuhė). E All-llahu e lė tė humbur atė qė do, dhe e udhėzon nė rrugė tė drejtė atė qė do. Ai ėshtė i fuqishmi, i urti.” [Ibrahim, 4]
        Udhėzimi ėshtė nė duart e All-llahut, por obligohemi qė ēdokush tė thėrret nė rrugė tė Allahut qė nė kėtė mėnyrė thirrja tė arrin tek tė gjithė njerėzit.
        Vallė, athua kush e pėrciell thirrjen islame pas tė Dėrguarit tė fundit Muhamedit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] tek njerėzit?
        Ata janė pasuesit e tė Dėrguarit tė All-llahut, Muhamedit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], besimtarėt e sinqertė, ata tė cilėt lėvizin nėpėr tokė dhe i thėrrasin njerėzit nė rrugė tė All-llahut. 
        I dėrguari i All-llahut, Muhamedi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ishte vula e Pejgamberėve dhe nuk vjen pas tij asnjė pejgamber tjetėr. Andaj, ēdo besimtar duhet ta merr pėrsipėr kėtė mision qė e kishte i Dėrguari i All-llahut. 
        Dėshmi pėr kėtė ėshtė fjala e All-llahut [subhanehu ve teala]: “Ty ta zbritėm Kur’anin qė t’u shpjegosh njerėzve atė qė u ėshtė shpallur atyre, me shpresė se do ta studiojnė (Kur’anin).” [Nahl, 44]
        Ai i cili ua tregon njerėzve dhe ua bėn tė qartė Hallallin dhe Haramin,  i urdhėron nė vepra tė mira dhe i ndalon nga e keqja ai vetėm se ėshtė duke e vepruar misionin dhe detyrėn e pejgamberėve. All-llahu [subhanehu ve teala] daven e bėri moto tė ēdo besimtari dhe atribut tė pandashėm tė tij.  Andaj, pėrderisa je besimtar patjetėr duhet tė jesh thirrės pėr nė rrugėn e All-llahut [subhanehu ve teala]. Nėse don qė ta plotėsosh Imanin duhet patjetėr tė jesh thirrės pėr nė rrugėn e All-llahut [subhanehu ve teala].
        All-llahu [subhanehu ve teala] i ka theksuar nė Kur'an virtytet e veēanta tė besimtarėve dhe tha: “Besimtarėt dhe besimtaret janė tė dashur pėr njėri-tjetrin...” Pastaj i tregoi veprat, me tė cilat duhet tė stolisėn dhe tha: “Urdhėrojnė pėr tė mirė, e ndalojnė nga e keqja, e falin namazin dhe japin zeqatin, respektojnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij. Tė tillėt do t’i mėshirojė All-llahu. All-llahu ėshtė ngadhėnjyes, i urtė.” [Teube, 71]
        Mund ta vėresh edhe ti vėlla lexues, se urdhėrin pėr vepra tė mira dhe ndalimin nga veprat e kėqija  All-llahu [subhanehu ve teala] e ka cekur para kryerjes sė namazit dhe dhėnies sė zeqatit edhe pse kėta dy tė fundit llogariten si dy shtyllat mė tė mėdha tė islamit. 
        Namazi ėshtė shtylla mė e fortė e islamit, llogaritet si shtylle e gjithė fesė. Kush e kryen namazin ka praktikuar fenė dhe kush e lė pas shpinde dhe nuk e kryen me rregull, ka lenė tė gjithė fenė pas shpinde. Por, pas gjithė kėsaj vlere dhe pozite tė namazit nė Islam All-llahu [subhanehu ve teala] i dha pėrparėsi dhe prioritet urdhėrit nė vepra tė mira dhe ndalimit nga veprat e kėqija.
        Mė kėtė All-llahu [subhanehu ve teala] don t'i edukojė besimtarėt qė tė mos tė jenė egoist, qė tė mos tė falin vetėm ata namazin dhe tė jepin zeqatin e mos t'i veprojė veprat individualisht, por patjetėr duhet tė kujdesen edhe pėr shoqėrinė ku jetojnė.
Nuk ėshtė prej etikės islame qė besimtari ta merr kėtė mision dhe detyrė dhe ta ruan vetėm pėr vetėn e tij, por duhet qė kėtė begati dhe mirėsi ta pėrcjellė edhe tek njerzit e tjerė, qofshin musliman apo jomusliman.
        Pastaj, shiko urtėsinė e All-llahut nė fund tė ajetit ku thotė: “Tė tillėt do t’i mėshirojė All-llahu.” 
        Ata tė cilėt stolisen dhe zbukurohen me kėto tipare; urdhėrin nė vepra tė mira dhe ndalimin nga veprat e kėqija, e falin namazin, e japin zeqatin, i nėnshtrohen dhe respektojnė All-llahun dhe tė Dėrguarin e tij, Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem],   “Tė tillėt do t’i mėshirojė All-llahu.”
        Pėrse All-llahu [subhanehu ve teala] i vėēoi keta me mėshirė?
        Ngase tė tillėt i mėshiruan robėrit e All-llahut. Kėta kur i shikuan njerėzit se po drejtohen nga njė humnerė, po shkojnė drejt njė zjarri, po largohen nga All-llahu [subhanehu ve teala], zgjodhėn njė jetė plot brenga dhe vėshtirėsi, nuk pushuan dhe nuk i kaploi plogėshtia, por i pėrvolėn krahėt dhe ua bėnė tė qartė njerėzve rrugėn pėr te All-llahu [subhanehu ve teala]. Me kėtė ata i mėshiruan robėrit e All-llahut dhe ua treguan shėnjat e rrugės sė vėrtet, ndaj edhe All-llahu i mėshiroi pėr kėtė.

Ragib Serxhani
Pėrktheu:
Abdyl Fuga
16 Janar 2007

Arrow GenIus.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Bėhu Thirrės.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Feja Islame-
Kėrce tek: