Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Hadithe mbi ilmin (diturinė).

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Guest
VizitorMesazhTitulli: Hadithe mbi ilmin (diturinė).   Thu Jul 10, 2008 6:57 pm

Kėrcėnimi ndaj atij qė nuk mėson diturinė pėr hirė tė Fytyrės sė All-llahut

100- Ebu Hurejre [radijall-llahu anhu] thotė: Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

“Kush e mėson njė dituri, e cila duhet tė mėsohet pėr hirė tė Fytyrės sė All-llahut, e mėson pėr tė fituar diē nga tė mirat e kėsaj bote, nuk do tė shijon erėn e xhennetit, Ditėn e Kijametit”. (Transmeton Ebu Davudi, Ibn Maxhe, Ibn Hibbani dhe Hakimi, i cili thotė: ėshtė sahih, sipas kushteve tė Buhariut dhe Muslimit)

101- Ka’b ibn Maliku [radijall-llahu anhu] thotė: Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė:

“Kush kėrkon dituri qė tė krahasohet me dijetarė, ose tė polemizon me mendjelehtė, ose t’i kthen kokat e njerėzve nga ai, All-llahu do ta fusė nė zjar”. (Transmeton Tirmidhiu, Ibn Ebi Dunja, Hakimi dhe Bejhakiu. Hadithi shtė sahih)

102- Xhabiri [radijall-llahu anhu] thotė: Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

“Mos mėsoni diturinė qė tė krenoheni para dijetarėve, ose tė polemizoni mendjelehtėt ose qė tė zgjedhni tubimet mė tė mira. Kush vepron kėshtu, le ta dijė se zjari e pret”. (Transmeton Ibn Maxheja, Ibn Hibbani dhe Bejhakiu, hadithi ėshtė sahih).

104- Ibn Omeri [radijall-llahu anhu] transmeton nga Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] i cili ka thėnė:

“Kush kėrkon dituri qė tė krenohet para dijetarėve, ose tė polemizon me mendjelehtėt ose qė t’i kthen kokat e njerėzve nga ai, ai ėshtė nė zjar”. (Transmeton Ibn Maxheja, hadithi ėshtė sahih).

106- Abdull-llah ibn Mes’udi [radijall-llahu anhu] thotė:

“Si do tė jetė gjendja e juaj kur do t’ju kaplojnė sprovat, nė tė cilat do tė ritet i vogli dhe do tė plaket i madhi dhe do tė kosniderohen se janė sunnete, e nėse ndonjėherė ndėrrohen do tė thonė: kjo ėshtė vepėr e keqe. I kanė thėnė: kur do tė ndodhė kjo gjė? Eshtė pėrgjigjur: kur tė pakėsohen njerėzit besnik nga rradhėt e juaja e tė shtohen kryetarėt, kur tė pakėsohen dijetarėt e tė shtohen lexuesit dhe do tė mėsojnė njerėzit pėr gjėra tjera e jo pėr fe dhe do tė kėrkojnė dunjanė me vepra tė ahiretit”. (Transmeton Daremiu dhe Hakimi, sahih).

107- Aliu [radijall-llahu anhu] ka pėrmendur sprovat qė do tė ngjajnė nė kohėn e fundit, kurse Omeri [radijall-llahu anhu] i tha: kur do tė ndodhė kjo? Iu pėrgjegj: kur do tė mėsojnė njerėzit pėr gjėra e jo pėr fe, kur do tė mėsojnė, jo qė tė veprojnė dhe kur do tė kėrkojnė dunjanė me vepra tė ahiretit”. (Transmeton Abdur-rezaku nė Musennefin e tij, sahih).

Kėrcėnimi nga fshehja e diturisė

116- Tregon Ebu Hurejre [radijall-llahu anhu] dhe thotė: Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

“Kush pyetet diē nga dituria dhe e fshehė, Ditėn e Kijametit do tė frerohet me frerė tė zjarit”.

(Transmeton Ebu Davudi, Tirmidhiu, Ibn Maxheja, Ibn Hibbani, Bejhakiu dhe Hakimi, i cili thotė: hadith sahih, sipas kushteve tė Buhariut dhe Muslimit). Kurse nė transmetimin e Ibn Maxhes qėndron:

“Secili njeri qė memorizon dituri dhe e fshehė, do tė vjen nė Ditė tė Kijametit i frenosur me frerė tė zjarit”.

117- Abdull-llah ibn Amri [radijall-llahu anhu] thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

“Kush e fshehė diturinė, All-llahu nė Ditė tė Kijametit do ta freron mė frerė tė zjarit”.

(Transmeton Ibn Hibbani dhe Hakimi, i cili thotė: sahih).

118- Ebu Hurejre [radijall-llahu anhu] tregon se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

“Shembulli i atij qė mėson dituri e pastaj nuk e fletė, ėshtė sikur shembulli i atij qė mbledhė pasuri dhe nuk shpenzon prej sajė”. (Transmeton Taberaniu. Hadithi ėshtė hasen).

Nxitja pėr nderimin e dijetarėve dhe madhėrimin e tyre dhe frikėsimi nga nėnvlerėsimi dhe moskujdesi ndaj tyre

1- Xhabiri [radijall-llahu anhu] thotė: Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] i varroste nė njė varr nga dy veta nė Uhud, pastaj pyeste: kush ma shumė di Kur’an, nėse tregonin kah ndonjėri, atij i jepte pėrparėsi nė varr”. (Buhariu).

Nėse kėtė post e ka pasur i dituri pasiqė ka vdekur, paramendo se cilin post duhet ta ketė kur tė ėshtė gjallė, nga i cili kanė dobi jo vetėm njerėzit po edhe kafshėt nė vendet e tyre.(koment i pėrkthyesit)

2- Ebu Musa El-Esh’ariu [radijall-llahu anhu] thotė: Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

“Prej madhėrimit tė All-llahut ėshtė madhėrimi i njeriut tė thinjosur musliman, bartėsit tė Kur’anit, i cili ėshtė mesatar, as nuk e tepron as nuk e le pas dore dhe nderimi i Kryetarit tė drejtė”. (Hasen; Ebu Davud).

Pra, madhėrim i All-llahut qenka edhe madhėrimi i dijetarit, bartėsit tė Kur’anit, dijetar i cili vepron me diturinė e tij, tė tjerėt i mėson dhe nė te thėrret. Nė kėtė vepėr askujt nuk i frikėsohet, as masės, as kryetarit, nuk frikėsohet as pėr autoritetin e tij e as pėr komoditetin e vet. Nuk e frikėsojnė as kėrcėnimet e ndokujt e as premtimet e majme tė tjetrit. (koment i pėrkthyesit)

3- Ibn Abbasi [radijall-llahu anhu] thotė: Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Bereqeti ėshtė me tė vjetrit tuaj”. (Sahih; Taberaniu dhe Hakimi).

Sa shumė kemi nevojė pėr njerėz tė ditur dhe tė vjetėr, njerėz tė cilėt i ka kalitur koha, njerėz tė cilėt nuk i udhėheq entuzijazmi dhe emocionet por dituria dhe pėrvoja?! Nuk kemi nevojė pėr tė rinj tė entuzijazmuar e tė cilėt nuk i udhėheq dituria, as tė rinj me dituri e pa pėrvojė, e as pėr tė ditur mirėpo dembela, pa vullnet pėr sakrificė dhe flijim, e as pėr plak i cili nė vend se t’i trimėrojė tė rinjtė, ai i zmbraps nga ky mision i shenjtė.(koment i pėrkthyesit)

4- Abdull-llah ibn Busri [radijall-llahu anhu] thotė: kam dėgjuar njė hadith qe sa kohė: “Nėse jė nė njė grup prej njėzet vetave, mė pak a mė shumė njerėz, nėse i shfleton fytyrat e tyre dhe nuk gjen njeri ndaj tė cilit do tė kesh frikėrespekti pėr hirė tė All-llahut, dije se shumė ėshtė dobėsuar puna”. (hasen; Taberaniu).

Dituria, veprimi sipas saj,sakrifica pėr hirė tė vėrtetės, janė elemente tė cilat njeriut i japin kėtė post, e bėjnė qė tjerėt ta nderojnė dhe madhėrojnė, e bėjnė qė tė tjerėt tė frikohėn nga ai, jo se ai ka fuqi t’i vret dhe prźt, por se ka fuqi tė besimit qė i detyron ata t’i pėrulen dhe nderojnė, e dinė se ka forcė tė besimit, forcė tė personalitetit, qė mund t’ju shkaktojė shumė telashe dhe probleme, qoftė duke shkaktuar ngjalljen e krejt njė populli me kėtė rast, ose dukė i dhėnė trishtime tė pėrjetshme nė jetėn e tij. (koment i pėrkthyesit)


“Sahihut-Tergibi vet-Terhibi”

Muhammed Nasiruddin Albani
__________________
Nėse tė gjithė beduinėt dhe qytetarėt (gjegjėsisht tė gjithė njerėzit) luftojnė derisa tė vdesin, ajo do tė ishtė dėm mė i vogėl se sa ata tė vendosin njė tagut nė tokė, i cili sundon(gjykon) me atė qė ėshtė nė kundėrshtim me Sheriatin Islam.”

Arrow GenIus.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Hadithe mbi ilmin (diturinė).
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Feja Islame-
Kėrce tek: