Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Dėmet e Zbulesės dhe Lakuriqėsisė.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Guest
VizitorMesazhTitulli: Dėmet e Zbulesės dhe Lakuriqėsisė.   Thu Jul 10, 2008 7:01 pm

[/b]Dėmet e Zbulesės dhe Lakuriqėsiė.

 Zbulesa ėshtė shkak pėr shkatėrrimin e femrės muslimane, jo vetėm kaq, por ajo ėshtė shkak i shkatėrrimit tė rinisė nė pėrgjithėsi.
    Zbulesa ėshė thirrja nė tė cilėn thėrret shejtani
    Ka thėnė All-llahu [subhanehu ve teala] nė Kur'an: “O bijtė e Ademit, tė mos ju mashtrojė kurrsesi shejtani sikurse i nxori prindėrit tuaj nga Xhenneti, zhveshi prej tyre petkun e tyre qė t’ju dalė nė shesh lakuriqėsia e tyre.
Vėrtet ai dhe shoqėria e tij ju sheh, ndėrsa ju nuk i shihni. Ne i kemi bėrė shejtanėt miq tė atyre qė nuk besojnė” [El-Araf, 26]
        Shejtani ishte i pari, i cili thirri nė zhveshje dhe misioni i tij ėshtė qė t’i dėrgojė njerėzit nė shkatėrrim duke i thirrur nė zhveshje dhe duke i'a larguar petkun mbulues, me ērast do tė pėrhapet amoraliteti, sėmundjet dhe do tė humbė turpi.

        Zbulesa ėshtė njė vrimė e madhe nė muret e adhurimit
        Me tė vėrtetė femra pa mbulesė ėshtė mėkatare tek All-llahu i Madhėruar, sepse i ka ardhur urdhėri pėr t’u mbuluar, ndėrsa ajo e ka refuzuar kėrkesėn e Krijuesit tė saj dhe ka ndjekur epshin e vet dhe ka marrė tė adhuruar tjetėr pėrveē All-llahut.
        Thotė All-llahu [subhanehu ve teala] “A e ke parė ti (Muhammed) atė qė duke e ditur dėshirėn e vet e respekton si zot tė vetin...” [El-Xhathijeh, 23]

        Zbulesa tė ndalon nga hyrja nė Xhennet
        Ka thėnė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] : "Tėrė ummeti (pasuesit) im do tė hyjė nė Xhennet pėrveē atij qė kundėrshton. Tė pranishmit thanė: O i dėrguari i All-llahut, kush janė ata qė kundėrshtojnė? Ka thėnė: Kush mė ndjek mua do tė hyjė nė Xhennet, ndėrsa kush nuk mė ndjek mua ai ka kundershtuar (pėr tė hyrė nė Xhennet)”.

        Zbulesa ėshtė traditė e injorancės sė hershme
        Ka thėnė All-llahu i Madhėruar: “Dhe rrini nė shtėpitė tuaja e mos shfaqni bukurinė tuaj si shfaqej nė injorancėn e hershme, faleni namazin, jepeni zekatin dhe respektojeni All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij...“ [El-Ahzab, 33]
        Nuk ėshtė zhveshje vetėm dalja e femrės me tesha tė tejdukshme apo e pambuluar, por gjithashtu dalja e gruas nga shtėpia e saj pa nevojė dhe pa shoqėrimin e ndonjė tė afėrmi, duke e lėnė tė pėrzihet me burra nėpėr pazare dhe vende tjera publike ėshtė njė nga gjėrat qė e ka ndaluar rregullorja Islame. Dhe e tėrė kjo ėshtė pėr ta ruajtur familjen dhe pėr tė formuar njė shoqėri mė tė shėndoshė.

        Zbulesa ėshtė shenjė e prishjes sė natyrshmėrisė
        Natyrshmėria e njeriut gjithmonė anon kah veshja dhe kah mbulimi. Kurse zhveshja ėshtė nga natyrshmėria e kafshėve dhe nuk anon kah ajo asnjėherė natyrshmėria e shėndoshė njerzore. Kėshtuqė sa mė shumė qė tė shtohet besimi nė zemrėn e njė muslimaneje aq mė shumė shtohet nevoja qė ajo ta mbuloj trupin e saj, sepse zemra e saj ėshtė lidhur me All-llahun e Madhėruar, i cili e ka obliguar qė tė mbulohet.

        Zbulesa tė shpije deri tek largimi nga mėshira e All-llahut
        Ka thėnė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] : "Nė fund tė Umetit tim do tė ketė njerėz qė hipin mbi disa lloje samarėsh qė ngjajnė si shtėpi, zbresin prej tyre tek dyert e xhamive. Gratė e tyre janė tė veshura, por tė zhveshura, kokat e tyre janė si gungat e deveve tė dobėta. Mallkojini ato, sepse ato janė tė mallkuara. Nėse do tė ketė pas jush ndonjė popull, do t'u shėrbejnė gratė tuaja grave tė tyre, siē po ju shėrbejnė juve gratė e popujve para jush." [transmeton Ahmedi me zinxhirė tė mirė]

        Zbulesa krahasohet me gjynahet mė tė mėdha
        Njė ditė te Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] shkoi Umejmeh bint Rukejka pėr t’iu besatuar pėr Islam. Pejgamberim [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] i tha: “Ma jep besėn se nuk do tė bėsh shirk, nuk do tė vjedhėsh, nuk do tė bėsh zina, nuk do ta vrasėsh fėmijėn tėnd, nuk do tė trillosh ndonjė akuzė, nuk do tė vajtosh dhe se nuk do tė dalėsh e zbuluar, ashtu si dilje nė xhahilijet (nė injorancėn e hershme).” [transmeton Ahmedi me zinxhirė tė mirė] Pra, Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] krahėsoi tė zbuluarit me mėkatet mė tė mėdha.

        Zbulesa e shpie femrėn deri nė zjarr
        Thotė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Dy grupe nga banorėt e Xhehennemit ende si kam parė dhe ndėr ta pėrmendi: Gra tė veshura por tė zhveshura, kokat e tyre i kanė sikur gunga nė shpinėn e deves. Ato nuk do tė hyjnė nė Xhennet e as qė do t'ia ndijnė erėn e tij (e era e tij ndihet shum largė)." [transmeton Muslimi]

        Zbulesa dhe pasojat e rėnda tė saj
        Do tė mundohemi t’i cekim disa nga pasojat e shumta tė zhveshjes, e ndėr ta:
        * Pėrhapja e amoralitetit dhe prishja e shoqėrisė.
        * Shkatėrrimi i gjinis mashkullore dhe asaj femėrore dhe humbja e nderit dhe turpit
        * Bėrja e gruas plaēkė tė lirė dhe tė pavlerė
        * Shkatėrimi i ekonomisė Islamike
        * Ērregullimet familjare dhe humbja e besimit ndėrmjet antarėve tė familjes
        * Shpėrndarja e sėmundjeve dhe epidemive tė ndryshme shkas i tė cilės janė amoraliteti
        * Mosrrespektimi i prindėrve
        * Zbritja e dėnimeve nga ana e All-llahut [subhanehu ve teala]
        * Dėnimi nė Ahiret

        Zbulesa ėshtė nga shenjat hipokrizisė
        Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Gratė mė tė mira janė tė dashurat, ato qė lindin dhe ato qė pėrkrahin burrin, kuptohet, nėse i frikohen Zotit. Kurse gratė mė tė kėqija janė ato tė zhveshurat, ato janė hipokrite. Ato nuk do tė hynjė nė Xhennet, perveē njė numėr i vogėl.” [transmeton Bejhakiu ndėrsa shejh Albani e ka bėrė tė vėrtetė)

        Zbulesa ėshtė nga punėt e ēifutėve
        Shtėpitė e modės jehude janė ato tė cilat e pėrhapin zhveshjen nė shoqėritė muslimane dhe atė nė njė mėnyrė moderne e quajtur "Moda". Por, pėr fat tė keq shumica e muslimaneve sot po i pėrgjigjen thirrjes sė jehudėve ndėrsa nuk po i pėrgjigjen thirrjes sė Zotit tė tyre, i cili i krijoi. E lus Zotin qė motrat tona tė zgjohen dhe t’i pėrgjigjen thirjes sė Krijuesit tė tyre. AMIN

        Zbulesa ėshtė thirje pėr pėrhapjen e Amoralitetit
        Femra kur del nga shtėpia e saj e zbukuron shejtani dhe kur e sheh ndonjė i ri musliman bėhet sprovė ndaj tij. Por, ndodh qė edhe fare ta largojė nga feja e tij. Pėr kėtė thotė All-llahu i Madhėruar: “Ata, tė cilėt dėshirojnė qė te besimtarėt tė pėrhapet imoraliteti, ata i pret dėnimi i dhembėshėm nė kėtė dhe nė botėn tjetėr. All-llahu di (tė fshehtat) e ju nuk i dini” [En-Nur, 19]
        E sa e sa raste kemi dėgjuar qė janė bėrė harame tė ndryshėme, jo vetėm kaq po sa e sa raste amoraliteti kanė ndodhur shkak i sė cilės ka qenė zbulesa e femrės muslimane.
        O Zot udhėzoi motrat tona muslimane dhe mos i lėrė nė humnerė.
(AMIN)

        Mahmud El-Misrij
        Pėrktheu:
        Senad Ramadani
        28 Nėntor 2007

Arrow GenIus.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dėmet e Zbulesės dhe Lakuriqėsisė.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Feja Islame-
Kėrce tek: