Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Numan Ibn Sabit ( Ebu Hanifja ).

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Guest
VizitorMesazhTitulli: Numan Ibn Sabit ( Ebu Hanifja ).   Thu Jul 10, 2008 7:05 pm

Numan Ibn Sabit (Ebu Hanifja apo Imam Azem)

Eshtė i lindur nė Kufe nė vitin 80 H apo 690. Babai i tij ishte Persiani cili pasi pranoi Islamin u shpėrngul nė Kufe ku pati rastin dhe ta takoj dhe halifin e katėrt Ali Ibn Ebi Talibin. Ebu Hanifja pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tij e kaloi nė Kufe qytet i cili mbas Medinės ishte qendėr kryesore shkencore . Nė moshė tė re Ebu hanifja u morr me tregti por studimet pėr tė ishin prefesioni mė i dashur. Prandaj, lė tregtinė dhe i dedikohet kryesisht studimit tė drejtėsisė simbas udhėzimit tė dijetarit Sha’bia. Ka mėsuar pranė Hamad Ibn Suleimanit (120 – 737) dhe dijetarėve tė tjerė tė Kufes por pėr kėrkim tė diturisė ai nuk hezitoi edhe tė udhėtoj ashtu qė ai ishte edhe nė Basra, Meke dhe Medine ku ėshtė takuar me dijetarė mė tė mėdhej tė asaj kohe.


Pėr diturinė, menēurinė dhe zgjuarsinė e tij mė sė miri tregojnė fjalėt e Imam Shafiut i cili thotė:" Sikur tė thonte Ebu Hanifeja pėr njė gjė se ėshtė nga ari ai mund ta vėrtetonte atė."


Banorėt e Kufes Ebu Hanifen e kan quajtur "Alim botėrorė" duke patur nder dhe krenari qė tė rrinin nė shoqėrinė e tij. Ai i ka parė dhe ėshtė takuar me katėr sahabe (shokė) tė Pejgamberit e qė janė Enes ibn Malik, Abdullah ibn Aufa, Sehl bin Abdul Ba’di dhe Ebu Fadl Amir bin Vaila. Tek ai morėn mėsime mbi 4.000 vetė tė cilėt mė pas ishin dijetar dhe alima tė medhenjė.


Ebu Hanifeja, pėr njė kohė tė gjatė derisa i mungonte profesori i tij Hammad, mbajti ligjerata duke e zėvėndėsuar atė nė Katedrėn e drejtėsisė.


Sa ishte i ri Ebu Hanifeja gjith e ėndėrronte karriken e profesori e kur njė ditė atė ia ofruan ai e refuzoi duke u kujtuar se nuk ėshtė i rritur pėr tė. Por me insistimin e shum shokėve atė e pranon. Abul-Muhasin e tregon kėshtu: "Diku ato kohra Ebu Hanifeja ėndėrron sesi hap varrin e Pejgamberit. Zgjohet nga gjumi i friguar duke mėnduar se ėndrra ishte porosi nga Lartė se ai nuk ėshtė i denjė pėr atė detyrė. Por, spjeguesit e ėndrrave i thonė se ajo do tė thotė ringjallje e rrėmbit tė vdekur tė diturisė. I kėnaqur Ebu hanifeja pranon detyrėn e mėsimdhėnjes. Kėtė ėndėrr e transmetojnė tė gjithė historianėt dhe muhadithinėt. Kėshtu Ebu Hanifeja bėhet pasardhės i mėsuesit tė tij (Hammadit) dhe profesori mė i ndėgjuar i shkencave tė drejtėsisė, jo vetėm nė Kufe por edhe nė tėrėqytetet e Halifatit Islam.


Nuk ekzistonteasnjė pjesė e botės Islame, pėrveē Spanjės qė nuk m ėsoheshin mėsimet e Ebu Hanifes dhe ėshtė e pamundur qė tė numėrohen vendet nga tė cilėt vini studentėtė qė tė mėsojnė tek ai, por shkurtthėnė kufijtė e drejtorit tė tij si mėsues ishin tė njejta me kufijtė e territorit tė Halifetit.


Gjatė kohės sė sundimit tė Halifes Mervan u paraqiten shumė trrazira nė gjithė Irakun, nė veqanti nė Kufe, tė pa kėnaqur me sundimin e Halifes. Qė tė qetėsoj popullin e pakėnaqur, mervani, emėron Jezid b.Omer b. Hubejrin pėr gorvenator tė Irakut. Jezidi njeri i zgjuar, trim, i dashur dhe me prejardhje fisnike me kujdes e studjoi tė gjithė strukturėn e administratės sė Mirvanit dhe erdhi nė konkludim se asaj i mungon pjesa fetare. Prandaj ai vendosi qė uhėheqėsinė e tij ta ndėrtoi mbi shtyllat e Islamit dhe nė vendet e rėndėsishme politike ti emėroj njohsit e shquar tė fikhut siē ishin Ibn Ebu Leila b.Shubrama, Davud b.Hindi dhe Ebu Hanifja. Ebu Hanifes i ofron vend tė lartė nė pushtet si dhe nė vendin e arkatarit kryesor, por ai e refuzon. Jezidi betohet se atė do ta detyroj, kurse shokėt e tij (Ebu Hanifes)u munduan qė tia mbushin mendjen qė ta pranoj.


Ebu Hanifja ishte kėmbėngulės nė vendimin e tij. "Sikur Jezidi tė kėrkonte nga unė" thotė ai, "qė pėr atė ti numėrojė dyert e xhamisė nuk do tė pranoja e jo mė qė tė lėshoj vendime nė emėr tė tij pėr denim me vrasje tė cilido musliman." Jezidi ishte aq i hidhėruar me Ebu Hanifen saqė urdhėron qė tė burgoset me dėnim qė ēdo ditė tė rrahet 100 herė me kamxhik. Ėshtė e pabesuar por e vėrtetė se ky denim ėshtė ekzekutuar. Ebu Hanifja asnjėherė nuk lėshoi por Jezidi ishte ai i cili lėshoi, u detyrua qė tė heqė vendimin pėr kėtė dendim. Mbas lirimit Ebu Hanifja shkon nė Meke ku qėndron atje deri nė vitin 136 H.


Imam Ebu Hanifja lėshon Mekėn me ramjen e Dinastisė Omaijde dhe qė nga atėhere jeton nė Kufe. As nė kufe ai nuk gjen qetėsi. Pėr shkak tė ndikimit tė madh qė kishte tek populli shumė herė dyshohej se pėr pjesmarrje nė trazirat nė atė vend. Prandaj Halifja Abasit Zhafer Ebu Mensur kėrkon nga governatori i Kufes qė tia bien Ebu hanifen tek ai dhe ta vendosi prkrye gjykatės.


Me paraqitjen e Ebu Hanifes nė pallatin e halifes atė e prezantojnė me kėto fjalė: "Ky njeri ėshtė dijetari mė i madh". Si pėrgjigjje nė njė pytje tė mensurit, Ebu Hanifja, ia tregon emrat e mėsuesve tė tij ku zingjiri i tyre shkon deri tek shumė sahabe tė Pejgamberit a.s.. Mensuri iu afron postin e krye-gjykatėsit me fjalė "Do jesh Kadi (gjykatės)" Ebu hanifja refuzon duke thėnė se nuk ėshtė pėr atė post. I hidhėruar, Mensuri bėrtet: "Ti je rrenacak" "Nė qoftė se jam rrenacak", ia kthen Imami, " atėherė ėshtė e vėrtetė deklarata ime se unė nuk bėj pėr postin kadi, sepse rrenacaku nuk mund tė emėrohet kadi."


Edhe pse Ebu Hanifja pėrfundon nė burg (nė vitin 146 h.), Mensuri nuk ishte i qetė. Vazhdon qė ta poshtėrsoj nė gjithė halifatin e nė veēanti tek dijetarėt e asaj kohe. As kjo nuk mjaftonte qė ai tė qetėsohej dhe kėshtu ai jep urdhėr qė ai tė helmohet. Kur Ebu Hanifja e ndien efektin e helmit ulet nė lutje ku edhe vdes, nė muajin Rexhep tė vitit 150 h.


Lajmi pėr vdekjen e tij u hap porsi zjarr i tėbuar me ērast u burgosėn me qindra vetė. Kadija i qytetit Hasan b. Ammarah, duke ia larė trupin thotė : "Pasha Allahun ti ishe fakihu dhe njeriu mė i devotshėm i kohės sonė. I kishe tė gjithė kualitetet tė njeriut tė madh. Me tė vėrtetė ishe aq i madh saqė askush mbas teje as qė mund tė shpresoj se do tė arrijė madhėsinė tėnde." Gjatė larjes sė trupit tė tij u bashkuan aq shumė njerėz saqė xhenazėn e parė ia falėn 50 mijė vetė. Njerėzit vini vazhdimisht saqė xhenazja e tij u fal 5 herė kurse varrimi u bė vetėm nė mbrėmje.
__________________
Es selamu alejkum we Rahmetullahi we Bereketuhu!

O ju qė besuat, kur bėhet thirrja pėr namaz, ditėn e xhumasė, ecni shpejtė pėr aty ku pėrmendet All-llahu (dėgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo ėshtė shumė mė e dobishme pėr ju nėse jeni qė e dini. E kur tė kryhet namazi, atėherė shpėrndahuni nė tokė dhe kėrkoni begatitė e All-llahut, por edhe pėrmendeni shpeshherė All-llahun, ashtu qė tė gjeni shpėtim.(Kur'an,sureja Xhuma)

Arrow GenIus.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Numan Ibn Sabit ( Ebu Hanifja ).
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Feja Islame-
Kėrce tek: