Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Njeriu Pa Zemėr , Trajtimi i Alkoholizmit.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Guest
VizitorMesazhTitulli: Njeriu Pa Zemėr , Trajtimi i Alkoholizmit.   Fri Jul 11, 2008 7:23 am

Njeriu pa zemėr; Trajtimi i alkoholizmit
Astrit Lulushi
Zėri i Amerikės, Uashington
09-05-2006

Njeriu pa zemėr

61 vjeēari Luis Kuartermen ėshtė i vetmi njeri nė Florida qė megjithėse
pa zemėr, ėshtė gjallė. Mė 21 prill, mjekėt nė spitalin memorial nė
Majami hoqėn nga trupi e Luisit zemrėn qė ia kishin transplantuar 13
vjet mė parė. Pėr 13 vjet zemra punoi mirė, por pastaj ai filloi tė
ndjejė dhimbje.


Mjekėt e vizituan dhe vendosėn qė zemra e sėmurė duhej
hequr pėr tė parandaluar infeksionin e mundshėm. Pėr ta mbajtur gjallė,
ata e lidhėn Luisin me njė aparat ventrikular qė luan rolin e zemrės.
Luis duket i shėndetshėm. Ai thotė se ndjehet mirė, por vetėm qė num
mund tė lėvizė nga shtrati. Por familja dhe mjekėt e tij e dinė se Luis
nuk mund tė qėndrojė gjatė nė kėtė gjendje. Ata shpresojnė qė sė
shpejti
tė gjejnė njė zemėr pėr transplantim qė t’i pėrshtatet organizmit tė
tij.

Trajtimi i alkoholizmit

Rreth 1 milionė amerikanė kanė shfaqje tė shenjave tė alkoholizmit.
Shumė janė pėrpjekur tė heqin dorė nga pija, por pa sukses. Njė studim
i
ri qė ofron shpresa pėr njerėzit me probleme tė tilla, tregon se
ekzistojnė dy trajtime qė duket se ndihmojnė kėta persona. Autorėt e
studimit thonė se pėr persona tė ekzistojnė dy trajtime qė mund tė
japin
rezultate shumė tė mira. Tre vjet mė parė, vizita tek mjeku ishte gjėja
mė e vėshtirė qė Silvia kishte bėrė ndonjėherė. Por vizita ishte e
domosdoshme pasi nga pėrdorimi ēdo ditė i pijeve pėr disa vite,
organizmi i saj ishte alkolizuar plotėsisht. Silvia thotė se para tre
vjetėsh ndodhej nė njė gjendje shumė tė vėshtirė e pa shpresė se do tė
bėhej edhe njė herė normale. Por mė nė fund ajo u bind se ndodhej
pėrpara dy alternativave; jetė ose vdekje.

Pas kėsaj Silvia u regjistrua nė njė program nė universitetin mjekėsor
nė Karolinėn e Jugut, ku shkencėtarėt morrėn nė studim e krahasuan
lloje
tė ndryshme trajtimesh kundėr varėsisė nga alkoholi. Rezultatet e
studimit u botuan kėto ditė nė revistėn e shoqatės amerikane tė
mjekėsisė. Mjeku Raimond Anton pranė universitetit mjekėsor tė
Karolinės
sė Jugut thotė se ky studim dhe studime tė tjera kanė treguar qė
njerėzit duhet tė jenė optimistė ndaj trajtimit tė problemeve tė tyre
me
alkoholin. Ata duhet tė besojnė se trajtimi jep rezulat.Doktor Anton
dhe
kolegėt e tij morrėn nė shqyrtim efektet e njė numri trajtimesh tė ndryshme tė 1 mijė e 400 personave alkolistė. Ndėr trajtimet u
prėfshinė ilaēe tė tilla si Naltrekson (Naltrexone) dhe Akamprozate
(Acamprosate). Disa vetė u trajtuan vetėm me ilaēe, disa tė tjerė me
kėshilla dhe tė tjerėt u trajtuan me ilaēe dhe kėshilla. Doktor Anton
thotė se studimi tregoi se ilaēi Akamprozate nuk ishte mė i efektshėm
sesa placebot, ndėrkohė qė ilaēi Naltrekson u tregua mė i ekektshėm,
ndėrsa terapia e ndėrthurur me kėshilla dhe Naltrekson nuk ishte mė e
efektėshme sesa vetė ilaēi. Pra studimi tregoi se trajtimi mė i
efektshėm ndaj alkoholizmit ishte me Naltrekson krahahas vizitave tė
rregullta mjekėsore, ose me kėshilla tė specialistit dhe me vizita tek
mjeku.


Arrow GenIus.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Njeriu Pa Zemėr , Trajtimi i Alkoholizmit.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Libra nė dorėshkrim

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Shkencė / Kuriozitete-
Kėrce tek: