Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Ilaqi i Ri Suten kundėr Kancerit Nė Stomak.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Guest
VizitorMesazhTitulli: Ilaqi i Ri Suten kundėr Kancerit Nė Stomak.   Fri Jul 11, 2008 7:25 am

Dieta me pak yndyrna nuk ul rrezikun e kancerit tė gjirit

Kėto ditė doli nė qarkullim njė ilaē i ri pėr trajtimin e dy lloje kanceresh. Ilaēi ėshtė prodhim i laboratorit farmaceutik tė firmės Pfizer nė La Jolla tė Kalifornisė.Ilaēi nė formė kapsule quhet Sutent dhe konsiderohet si njė zhvillim tepėr i rėndėsishėm nė luftėn kundėr kancerit. Firma Pfizer sapo siguroi miratimin e Agjencisė sė ushqimeve dhe ilaēeve pėr shpėrndarjen e kėtij ilaēi, qė merret njė herė nė ditė nga pacientėt me kancer nė stomak dhe nė veshka. Doktor Ēarls Baum i firmės Pfizer thotė se disa pacientė kanė 2 vjet qė trajtohen me ilaēin e ri Sutent, dhe se pa kėtė ilaē, ata sot ndoshta do tė figuronin tė vdekur. Ilaēi Sutent bėri qė tumori tek kėta pacientė tė zvogėlohej 50 pėrqind, duke kufizuar ose bllokuar furnizimin me gjak tė qelizave kanceroze, dhe pa shkaktuar dėmtim tė pėrherėshėm tė organeve dhe tė palcės sė kurrizit siē ndodh shpesh nė rastet e trajtimit me kimoterapi ose me reze.
Doktor Baum thotė se ilaēi qė merret njė herė nė ditė godet drejtpėrdrejt qelizat kanceroze pa prekur qelizat e shėndosha, siē ndodh nė rastet e ilaēeve kimoterapike tė cilat shkatojnė ērregullime nė stomak, diarre dhe simptoma tė tjera. Megjithatė, ilaēi Sutent nė formė kapsule ka raste qė shkakton tė vjella dhe pakėson numrin e qelizave tė gjakut, probleme tė cilat mund tė kapėrcehen. Doktor Baum thotė se puna pėr zhvillimin e kėtij ilaēi nė laborator filloi 10 vjet mė parė dhe para pak ditėsh doli nė farmaci. Pra Sutent trajton dy lloje kanceresh, atė tė stomakut dhe tė veshkave, por shkencėtarėt besojnė se ky ėshtė vetėm fillimi. Studime janė duke u kryer edhe pėr ilaēe tė tilla tė ngjashme edhe kundėr kancerit tė gjirit, kancerit tė mushkėrive dhe kancerit tė zorrėve.
Doktor Baum thotė se ilaēe kapsulė pėr trajtimin e kėtyre lloj kanceresh ka tė ngjarė tė jenė gati nga fundi i kėtij viti ose fillimi i vitit tė ardhshėm. Dieta me pak yndyrna nuk ul rrezikun e kancerit tė gjirit. Vazhdimisht thuhet se ngrėnja e ushqimeve me pak yndyna ėshtė mirė pėr shėndetin. Por njė studim nė shkallė tė gjėrė mes grave tregon se dieta me pak yndyrna nuk pakėson rrezikun e prekjes nga kanceri i gjirit, kanceri i zorės sė trashė apo sėmundjet e zemrės. Xhoane Menard ėshtė njė prej 48 mijė grave qė morri pjesė nė studimin mbi dietėn me nivel tė ulėt undynash dhe pėr tė parė se si ndikon kjo lloj diete nė parandalimin e sėmundjeve. “Shpresoja qė ushqime tė tilla do tė ndihmonin nė parandalimin e sėmundjeve tė zemrės dhe ndoshta tė ndonjė lloj kanceri”, thotė pjesmarrėsja nė studim. Fatkeqėsisht, studimi solli tė tjera tė dhėna, qė u botuan nė revistėn e shoqatės amerikane tė mjekėsisė. “Ne i shikojmė kėto tė dhėna si tė pa mjaftueshme, prandaj tani pėr tani ne kėshillojmė qė tė gjitha gratė pas periudhės sė menopauzės tė fillojnė njė dietė me nivel tė ulėt yndyrnash me qėllim pėr pakėsimin e rrezikut tė prekjes nga kanceri i gjirit”, thotė Ross Prentice, njė nga autorėt e studimit. Doktor Prentice thotė se e njėjta kėshillė duhet ndjekur edhe pėr sėmundjet e tjera si kanceri i zorės sė trashė dhe sėmundjet e zemrės. Ai dhe kolegėt e tij pranė qėndrės Fred Hutchinson nė Seatle pėr studime nė fushėn e kancerit dhe shkencėtarė nga shume institucione tė tjera analizuan tė dhėnat shėndetėsore tė rreth 50 mijė grave pėr afro 8 vjet. 50 pėrqind e kėtyre grave pėrdornin dietė frutash, perimesh dhe nėnprodukte drithtrash, ushqime tė njohura pėr nivel tė ulėt yndyrnash, ndėrsa 25 mijė gra tė tjera pėrdorinin dietė tė zakonshme. Pėr shembull, disa gra qė para studimit kishin pėrdorur dietė ushqimore me nivel tė lartė yndyrnash dhe gjatė studimit pėrdorėn ditetė me pak yndyrna, vunė re njė pakėsim 20 pėrqind tė rrezikut tė kancerit tė gjirit. “Pėrsa i pėrket sėmundjeve tė zemrės ky rrezik u pakėsua dukshėm”, thotė doktor Prentice. Megjithatė, ky studim nuk provoi qė dieta ushqimore me pak yndyrna i mbron gratė nga kanceri i gjirit, kanceri i zorrėve apo nga sėmundjet e zemrės. Por doktor Prentice thotė se u vunė re disa prirje qė dieta me pak yndyrna ėshtė e mirė pėr shėndetin, prandaj ato gra qė janė nė kėtė dietė duhet ta vazhdojnė atė. // VOA


Arrow GenIus.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ilaqi i Ri Suten kundėr Kancerit Nė Stomak.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Trimi i pamposhtur Kapidan Marka Gjoni (1861-1925) pėrballoi ēdo sulm tė armiqve kundėr Mirditės Nga:Tomė Mrijaj

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Shkencė / Kuriozitete-
Kėrce tek: