Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Denimi dhe shperblimi ne varr

Shko poshtė 
AutoriMesazh
OwneR
WebMaster
WebMaster
avatar

Number of posts : 155
Age : 25
Location : USA
Registration date : 14/03/2009

MesazhTitulli: Re: Denimi dhe shperblimi ne varr   Thu Apr 23, 2009 1:38 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
OwneR
WebMaster
WebMaster
avatar

Number of posts : 155
Age : 25
Location : USA
Registration date : 14/03/2009

MesazhTitulli: Re: Denimi dhe shperblimi ne varr   Thu Apr 23, 2009 1:38 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
OwneR
WebMaster
WebMaster
avatar

Number of posts : 155
Age : 25
Location : USA
Registration date : 14/03/2009

MesazhTitulli: Re: Denimi dhe shperblimi ne varr   Thu Apr 23, 2009 1:38 pm

Transmetohet nga Ebu Hurejre Allahu qoftė i kėnaqur me tė se i Dėrguari alejhi selam ka thėnė:
''Me tė vėrtet se nė xhenet janė 100 shkall i ka pėrgatitur Allahu ata pėr Muxhahidat nė rrugė tė Allahut nė mes njėrės dhe tjetrės shkall ėshtė sikur nė mes tokės dhe qiellit". ''
(Buhariu)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
SelaNumber of posts : 50
Registration date : 01/11/2008

MesazhTitulli: Re: Denimi dhe shperblimi ne varr   Sun Nov 02, 2008 6:41 pm

Thnxx ermal
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HarM
WebMaster
WebMaster
avatar

Number of posts : 177
Age : 24
Location : ne Softks.tk
Registration date : 09/07/2008

MesazhTitulli: Denimi dhe shperblimi ne varr   Fri Jul 11, 2008 11:49 am

Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut xhele shanuhu. Salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė muslimanėt qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Ēdo musliman e ka obligim tė besojė dėnimin e varrit apo shpėrblimin nė varr. Transmeton Ibn Imeri se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kur ndonjėri prej jush tė vdesė, do t’i shfaqet vendbanimi i tij ēdo mėngjes dhe mbrėmje; nėse ėshtė prej banorėve tė xhenetit do t’i tregohet xheneti, nėse ėshtė prej banorėve tė xhehenemit do t’i tregohet xhehenemi dhe do t’i thuhet: “Ky ėshtė vendbanimi yt derisa tė tė ringjallė Allahu i Lartėsuar nė Ditėn e Gjykimit.” Buhariu nr. 1379 dhe Muslimi nr. 2866.

Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se njė ditė ka ardhur njė ēifute tek Aishja dhe e ka pėrmendur dėnimin e varrit dhe i ka thėnė: “Allahu tė ruajttė nga dėnimi i varrit!” Thotė Aishja: “E pyeta Pejgamberin salallahu alejhi ue selem pėr dėnimin e varrit dhe ai mė tha: “Po, dėnimi i varrit ėshtė i vėrtetė.” Thotė Aishja: “Dhe pas kėsaj dite gjithmonė e kam parė Pejgamberin salallahu alejhi ue selem nė namaz duke kėrkuar nga Allahu i Lartėsuar qė ta mbrojė nga dėnimi i varrit.” Buhariu nr. 1372 dhe Muslimi nr. 584.

Pejgamberi salallahu alejhi ue selem i ka treguar umetit tė tij se si do tė jetė dėnimi i varrit. Transmeton Enesi, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Pasi njeriu tė vendoset nė varrin e tij dhe pasi ta braktisin familja dhe shokėt e tij, saqė ai do tė dėgjojė edhe kėrcėllimėn e nallaneve (kėpucėve) tė tyre, do t’i vijnė atij dy engjėj, tė cilėt do ta ulin atė dhe do t’i thonė: “Ē’ke thėnė pėr Muhamedin salallahu alejhi ue selem?” Ai do t’i pėrgjigjet: “Dėshmoj se ai ėshtė rob dhe i Dėrguar i Allahut.” Engjėjt do t’i thonė: “Shikoje vendin nė xhehenem, Allahu i Lartėsuar ta ka zėvendėsuar me njė vend nė xhenet.” Thotė Pejgamberi salallahu alejhi ue selem: “Dhe do t’i shikojė qė tė dy (xhehenemin dhe xhenetin). Kurse qafiri (jobesimtari ose munafiku) do tė thotė: “Nuk e di, kam thėnė pėr tė ashtu si kanė thėnė tė gjithė njerėzit.” Do t’i thuhet atij: “Nuk e ke ditur se kush ėshtė ai njeri dhe as qė e ke pasuar atė.” Pastaj do t’i mėshohet atij me njė ēekiē tė hekurt nė mes tė dy veshėve dhe do tė bėrtasė aq shumė, saqė do ta dėgjojė ēdo gjallesė afėr tij, pėrveē njerėzve dhe xhinėve.” Buhariu nr. 1338 dhe Muslimi nr. 2870.

Transmeton Bera ibn Azibi, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem pėr ajetin nė tė cilin Allahu i Lartėsuar thotė: “Allahu i forcon ata qė besuan nė fjalėn e fortė (tė mirė) nė jetėn e kėsaj bote edhe nė botėn tjetėr.” (Ibrahim, 27), ka thėnė: “Ky ajet ka zbritur pėr dėnimin e varrit. I thuhet atij: “Kush ėshtė Zoti yt?”, ai do tė pėrgjigjet: “Zoti im ėshtė Allahu dhe i Dėrguari im ėshtė Muhamedi.” Muslimi nr. 2781.
Pra, Allahu i Lartėsuar do t’i forcojė nė botėn e ardhshme, domethėnė nė jetėn e varrit, ata tė cilėt kanė besuar me fjalėn “La ilahe il-laAllah Muhammeder-resuluAllah”. Pejgamberi salallahu alejhi ue selem e ka porositur umetin e tij qė tė kėrkojė falje nga Allahu i Lartėsuar pėr tė vdekurin dhe ta lusė Atė qė ta forcojė tė vdekurin. Transmeton Othmani, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Luteni Allahun e Lartėsuar qė t’ia falė mėkatet vėllait tuaj dhe luteni Allahun e Lartėsuar qė ta forcojė vėllanė tuaj sepse ai tani do tė pyetet.” Ebu Davudi nr. 3221 dhe Hakimi ka thėnė se ky hadith ėshtė sahih.
Gjithashtu transmeton Ebu Seid El-Hudrij, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem u tha shokėve tė tij: “Kėrkoni nga Allahu i Lartėsuar qė t’ju mbrojė nga dėnimi i xhehenemit dhe kėrkoni nga Allahu i Lartėsuar qė t’ju mbrojė nga dėnimi i varrit.” Muslimi nr. 2867.

Kėto ishin disa nga argumentet qė vėrtetojnė dėnimin dhe shpėrblimin nė varr. Ēdo musliman duhet tė ketė kujdes dhe tė shpejtojė e tė pendohet pėr mėkatet e tij dhe tė mos zhytet nė mėkate, qė gjithmonė tė jetė i gatshėm ta takojė Allahun e Lartėsuar.


Arrow erMal.I
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.softks.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Denimi dhe shperblimi ne varr   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Denimi dhe shperblimi ne varr
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Feja Islame-
Kėrce tek: