Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Dobitė e namazit tė sabahut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
berati123Number of posts : 14
Registration date : 11/05/2009

MesazhTitulli: Re: Dobitė e namazit tė sabahut   Fri Jun 12, 2009 12:17 am

se di a e ka cek aj vllau ma nalt po me falni se nuk e lexova po e qita kete sa per me ju tregu se sa eshte i vlefshem namazi i sabahut po e postoj sa ma e kjart qe te jet:
ka than pejgamberi A.S te kishit dit ju se qfar vlere ka namazi i sabahut edhe namazi i jacis me gjemat edhe zvar(zhag) ishit shku deri ne gjami.
Selam alejkum ju pershendes e inshAlla na mundson zoti me u taku ne gjenetin e tij AMIN
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Guest
VizitorMesazhTitulli: SubahannallaH !!   Fri Jul 11, 2008 1:26 pm

Faleminderit Vlla per kete postim me te vertet i dobishem.


Problem ne Jeten tone Aktuale .

Inshalla jena prej Atyre besmtareve te drejt qe eshte Allahu i kenqaur me Neve ( AMIN ).Es-Selemu Alejkum Ve RahmeTullahi Ve berekateHu !
Te gjith vellezerve Musliman Ju Bej Selam ..


Arrow GenIus.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
HarM
WebMaster
WebMaster
avatar

Number of posts : 177
Age : 24
Location : ne Softks.tk
Registration date : 09/07/2008

MesazhTitulli: Dobitė e namazit tė sabahut   Fri Jul 11, 2008 11:51 am

Me tė vėrtetė falja e namazit tė sabahut me xhemat ka shpėrblim tė madh. Ne do tė pėrmendim disa prej dobive tė namazit tė sabahut.

1. Falja e namazit tė sabahut ka shpėrblimin e namazit tė natės

Dihet se namazi i natės ėshtė prej adhurimeve mė tė lavdėruara dhe prej veprave qė mė sė shumti e afrojnė njeriun afėr Allahut tė Lartėsuar dhe ia rrisin njeriut imanin. Gjithashtu ky namaz, duke u vetmuar nė orėt e vona tė natės vetėm me Allahun e Lartėsuar, ėshtė prej Sunetit tė Pejgamberit salallahu alejhi ue selem.

Duke ditur tė gjitha kėto vlera dhe shpėrblime tė namazit tė natės, ne nuk po kemi mundėsi tė ngrihemi pėr t’u falur, duke e lėnė anash kėtė namaz dhe gjithmonė vijnė duke u dobėsuar qėllimet tona, saqė gjymtyrėt tona janė rėnduar e nuk po kanė mundėsi tė ngrihen pėr namaz nate. Si shkak i mosfaljes sė namazit tė natės janė edhe fėmijėt dhe familja, me tė cilėt po merremi mė shumė seē duhet.

O ti qė po kėrkon shpėrblimin e Allahut tė Lartėsuar, dije se falja e namazit tė sabahut me xhemat nė xhami e ka shpėrblimin si tė kesh falur tėrė natėn namaz. Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Ai qė e fal jacinė me xhemat e ka shpėrblimin si tė ketė falur gjysmėn e natės namaz, kurse ai qė e fal namazin e sabahut me xhemat e ka shpėrblimin si tė ketė falur tėrė natėn namaz.” Transmeton Muslimi, 656.

Sa shans i mirė ėshtė ky, mirėpo a je ti prej atyre qė nuk e humbin kėtė shpėrblim tė madh?
Nuk mbaron kėtu, pasi prania jote nė namazin e sabahut nė xhami ėshtė mė e mirė sesa tė falesh tėrė natėn. Nėse dėshiron argument pėr kėtė, atėherė lexo kėtė ngjarje.

Transmeton Ebi Bekr ibn Sulejman ibn Ebi Hathmete, se Omer ibn Hatabi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, njė mėngjes nuk e kishte parė Sulejman ibn Ebi Hathmeten nė namazin e sabahut nė xhami. Omeri shkoi nė treg, kurse shtėpia e Sulejman ibn Ebi Hathmetes ishte rrugės, nė mes xhamisė dhe tregut. Ai shkoi afėr shtėpisė sė tij dhe i tha Umu Sulejmanit (nėnės sė Sulejmanit): “Nuk e pashė Sulejmanin nė xhami nė namazin e sabahut.”
Ajo i tha: “E ka zėnė gjumi sepse ka falur shumė namaz nate.”
Omeri i tha: “Tė fal namazin e sabahut nė xhami ėshtė mė e dashur pėr mua sesa tė fal tėrė natėn namaz nate.” Transmeton Maliku me sened tė vėrtetė, 291.

Shiko pra, o vėlla musliman, se si nuk e ka pranuar Omeri arsyetimin e njė njeriu pėr mospraninė e tij nė namazin e sabahut nė xhami, edhe pse arsyetimi i tij ishte se ai e kishte kaluar tėrė natėn duke falur namaz nate duke qėndruar para Allahut tė Lartėsuar. E si do tė pranohet arsyetimi i disa personave tė cilėt e kalojnė natėn duke shikuar filma, seriale apo duke ndjekur epshet e tyre?!


2. Prania nė namazin e sabahut ėshtė shkak qė Allahu i Lartėsuar t’i ndriēojė ata me njė ndriēim tė plotė nė Ditėn e Gjykimit

Transmetohet se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Ata tė cilėt shkojnė (shpeshtojnė shkuarjen) nė xhami nėpėr errėsirė i pėrgėzoj me njė ndriēim tė plotė nė Ditėn e Gjykimit.” Transmeton Ebu Davudi (561) dhe shejh Albani ka thėnė se ky hadith ėshtė sahih. Shih Sahih Ebi Davud, 525.

Fjalėt “Shkojnė (shpeshtojnė shkuarjen) nė xhami” kanė pėr qėllim ata tė cilėt shkojnė shpesh nė xhami dhe e bėjnė shprehi tė vazhdueshme tė qenėt nė namazet me xhemat e jo ata tė cilėt shkojnė ndonjėherė nė xhami.

Dije se e mira shpėrblehet me tė mirė. Allahu i Lartėsuar thotė nė librin e Tij: “A mund tė jetė shpėrblimi i veprės sė mirė diē tjetėr pos sė mirės!” (Er-Rahman, 60)

Kur ti ke dalė nė errėsirė pėr ta falur namazin e sabahut ndėrkohė qė tė gjithė njerėzit janė duke fjetur nė shtretėrit e tyre, shpėrblimi yt nė Ditėn e Gjykimit do tė jetė njė ndriēim i plotė, sepse ti i je nėnshtruar Allahut tė Lartėsuar dhe i je drejtuar Atij. Nuk ka mirėsi mė tė madhe dhe pėrgėzim mė tė madh sesa ky pėrgėzim; kur njerėzit do tė jenė nė Ditėn e Gjykimit nė errėsirė, ti je qė do tė kesh ndriēim tė plotė. Pra, vėlla shpejto dhe arrije kėtė mirėsi dhe mos u vono!

Arrow erMal.I
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.softks.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dobitė e namazit tė sabahut   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dobitė e namazit tė sabahut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Feja Islame-
Kėrce tek: