Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 VRASJA E HUSEJNIT - Allahu qoftė i kėnaqur me tė Pjesa e dytė.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
SelaNumber of posts : 50
Registration date : 01/11/2008

MesazhTitulli: Re: VRASJA E HUSEJNIT - Allahu qoftė i kėnaqur me tė Pjesa e dytė.   Sun Nov 02, 2008 6:39 pm

Valdrin po e shoh qe te pelqen te shkruash per fen islame
komplimente
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
vaLdrin.I
Moderator
Moderator


Number of posts : 5
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: VRASJA E HUSEJNIT - Allahu qoftė i kėnaqur me tė Pjesa e dytė.   Fri Jul 11, 2008 12:39 pm

Kur e fali sabahun, kishte me vete 32 kalores dhe katėr kėmbėsorė. Flamurin ia dha vėllait te vet, Abbasit, ndėrsa tendat me gra dhe fėmijė i vunė prapa tyre. Husejni hyri ne tende, u pastrua, u parfumos e pastaj hipi mbi kalė, morri Kur'anin dhe e vendosi pėrpara. Iu drejtua njerėzve duke u lutur dhe duke i bėrtitur kalit e te ecte. U grumbulluan rreth tij duke hedhur shigjeta ne drejtim te njeri tjetri. Pati shume dyluftime ne mes te dy palėve dhe ne shumicėn e rasteve pala e Husejnit fitonte. Ushtria e Ibni Zijadit kėrkoi pėrforcime me 500 ushtare. Kur erdhi koha e drekes, Husejni iu ta: Urdhėroni qe te ndalen nga lufta derisa te falemi por pala tjetėr refuzoi. Husejni dhe shokėt e tij falen namazin e frikės e pastaj luftuan ashpėr. Ushtaret e palės se kundėrt iu afruan Husejnit, dhe kur panė kėtė shokėt e tij, garonin se kush do ta mbronte me shume, kėshtu qe si rezultat u vra Abdullah b. Muslim b. Akili, pastaj Avniu dhe Muhammedi, bijtė e Abdullah b. Xha'ferit, pastaj Abdurrahmani dhe Xha'feri, te bijtė e Akilit, te birit te Ebu talibit, pastaj Kasim b.Hasani, djali i vėllait te Husejnit, pastaj u vranė Abdullahu, Abbasi, Uthmani, Xha'feri dhe Muhammedi, qe te gjithė vėllezėr te Husejnit.


Mbeti Husejni vetėm por stoik dhe i pathyeshėm. Tere ditėn luftoi vetėm dhe ēdo kush qe i vinte afėr, largohej prej tij ngase nuk dėshironte ta mbyste si respekt pėr pozitėn e tij tek Muhammedi, alejhi's salatu ve's selam. Pastaj e rrethuan dhe njė njeri qe quhej Shemr, i nxiste te tjerėt qe ta vrisnin. Njė ushtar ia ktheu: Po ēka te pengon ty qe ta vrasėsh?! Zur'a b. Shurejk e goditi ne krahun e majte ndėrsa Sinan b. Ebi Amr e plagosi me shtize, kėshtu qe ai u rrezua. Sinani zbriti, ia preu kokėn dhe e morri me vete. Ushtria i morri gratė dhe fėmijėt dhe i dėrguan ne Kufe. Ibni Zijadit ia sollėn kokėn e Husejnit ne njė ene ndėrsa Ibni Zijadi ftoi qe njerėzit te tuboheshin, ku me pas ai u ngrit dhe ligjėroi e tha:


Allahu sot na ka mundėsuar qe te "ngadhėnjejmė" mbi Husejnin…


Abdullah Ezdiu i tha: Mjere pėr ty o Ibni Zijad! Po i vrisni fėmijėt e profetėve ndėrsa po flisni me fjale te sinqertėve.


I sollėn gratė dhe fėmijėt brenda tek Ibni Zijadi. Hyri Zjenebi, ebija e Fatimes.


Kush ėshtė kjo?- pyeti Ibni Zijadi.


Ajo nuk foli.


Disa shėrbėtore thane se kjo ėshtė vajza e Fatimes, e motra e Husejnit.


Ibni Zijadi tha: Allahu qofte falėnderuar qe iu zbuloi dhe vrau juve.


Zejnebi tha: Jo, jo, por falėnderimi qofte pėr Allahun, qe na nderoi me Muhammedin, dhe qe na pastroi, e jo siē po thua ti. Zbulohet hipokriti dhe gėnjen dyfytyrėshi.


Si e komenton kėtė qe i ndodhi familjes sate? –pyeti Ibni Zijadi.


Allahu ua shkroi luftėn e ata dolėn ne fushėbetejė ndėrsa Allahu do te bashkoje ty dhe ata, qe do te jene kundėr teje- iu pėrgjigj Zejnebi.


Abdu'l Melik b. Umejri rrėfen: Hyra tek Ibni Zijadi ku ishte koka e Husejnit, por pasha Allahun, pas pak kohe shkova tek Muhtar b. Ebi Abidi dhe aty pashe kokėn e prere e Ibni Zijadit.


Pastaj koka e prere e Husejnit iu dėrgua ne Sham Jezidit, i cili qau kur e pa dhe tha: Do te kisha qene pajtuar me respektin tuaj edhe sikur te mos e vrisnit Husejnin, dhe pasha Allahun, sikur unė te isha atje nuk do te kisha mbytur.


Vrasja e tij ndodhi ditėn e premte, qe qėlloi te jete Dita e Ashures, dita e dhjete e muajit Muharrem, viti 61 hixhrijj, ne Kerbela, ne kohen kur Husejni kishte mbushur 58 vjet te jetės se tij. ([1])


***


Nga tregimi i vrasjes se Husejnit ne mėsojmė disa gjera:


3 Betejat, qe kane ndodhur ne mes myslimanėve janė sprove, me te cilėn Allahu ka sprovuar kėtė ummet. Ne, sunnitet, pėr pėrēarjet qe kane ndodhur ne mes tyre, heshtim. Ata janė njerėz, qe kane shkuar. Do ta kenė tere atė, qe kane bere; si te mirėn ashtu edhe te keqen.


Ka thene Ibni Tejmije ne librin "El akidetu'l vasitijje",:


"Prej bazave te sunnitėve ėshtė qe zemrat dhe gjuhet e tyre te jene te pastra pėr shokėt e Muhammedit, alejhi's salatu ve's selam, siē i ka pėrshkruar Allahu nė Kur'an:


"Edhe ata qė kanė ardhur pas tyre e thonė: "Zoti ynė, falna neve dhe vėllezėrit tanė qė para nesh u pajisėn me besim dhe mos lejo nė zemrat tona farė urrejtjeje ndaj atyre qė besuan. Zoti ynė Ti je i butė, mėshirues!". (Hashr, 10)


Ata nuk flasin pėr pėrēarjet ne mes tyre. Sahabet kane vlere dhe prioritet, qe pėrcakton faljen e asaj, qe rrjedh prej tyre, nėse rrjedh diē. Atyre iu falen te kėqijat ne atė mase, qe te tjerėve nuk iu falen, ngase ata kane te mira, me te cilat shlyejnė te kėqijat, qe te tjerėt nuk i kane (kėto te mira)…Nėse kjo ėshtė pėr mėkatet e ditura, atėherė si ėshtė puna me gjerat, qe ata i kane bere ne saje te pėrpjekjes (ixhtihdit) te tyre, qe nėse ia kane qėlluar kane dy shpėrblime (pėr mund dhe pėr te qėlluarėn) dhe njė shpėrblim pėr mund, nėse nuk ia kane qėlluar te vėrtetės, ndėrsa gabimi iu falet. Ne nuk flasim pėr sprovat, qe kane ndodhur ne mes muslimanėve. Ēėshtjen e tyre ia lėmė Allahut. Kjo ėshtė baze e fesė sonė, qe ėshtė ne kundėrshtim me bazat e ithtarėve tė risive.


- Agjėrimi i Ditės se Ashures nga muslimanėt nuk ka lidhje aspak me vrasjen e Husejnit, siē pretendojnė disa fraksione te devijuara nga tradita e sunniteve. Agjėrimi jone ėshtė pėr diē tjetėr, qe na e sqarojnė shume hadithe te vėrteta, si ky nga Ibni Abbasi se Muhammedi, alejhi's salatu ve's selam erdhi ne Medine dhe pa njerėzit duke agjėruar kėtė dite:


"Ē'ėshtė kjo dite, qe o e agjėroni? Thane: Kjo ėshtė dite e madhe, nė tė cilėn Allahu shpėtoi Musain dhe popullin e tij ndėrsa e fundosi faraonin kėshtu qe e agjėroi Musai si falėnderim (pėr Allahun) dhe ja ne po e agjėrojmė. Ne kemi me shume te drejte ne Musain dhe jemi me prioritar pėr te se sa ju kėshtu qe e agjėroi dhe urdhėroi te agjėrohet". (Buhariu)


- Nėse lejohet pikėllimi pėr vdekjen e njė muslimani te rėndomtė atėherė si tė mos pikėllohemi pėr vdekjen e Husejnit, njeriut me vlere te madhe, nipit te Muhammedit, alejhi's salatu ve's selam, djalit te Aliut dhe Fatimes, por nuk lejohet mbajtja e zisė, goditja e vetes, shqyerja e rrobave, si bėjnė disa njerėz te devijuar te fraksioneve shiite. Ėshtė ēudi me ta, si nuk bėjnė kėshtu pėr babain e Husejnit, qe ishte me i mirė se ky, qe ishte vrare me 17 Ramazan, ne namazin e sabahut dhe atė ditėn e xhuma, ne vitin e 40 hixhrijj?!


Pastaj perse nuk vajtojnė pėr Uthmanin, i cili u vra i rrethuar ne shtėpinė e tij ne ditėt e bajramit te kurbanit ne vitin 36 hixhrijj?!


Perse nuk merret dite vajtimi edhe dita e vrasjes se Omerit, i cili ishte me i mire se Husejni, Aliu dhe Uthmani, dhe i cili u vra duke e falur namazin e sabahut si imam dhe duke kėnduar Kur'an?!


- Rafidėt kane shkuar aq larg pėr Ditėn e Ashures saqė kane shpifur hadithe apokrife dhe te fabrikuara se kinse ėshtė zėnė dielli atė dite dhe janė pare yjet, nen ēdo guri qe ėshtė ngritur ka dale gjak, anėt e qiellit janė skuqur, planetėt kane goditur njėra tjetrėn, rrezet e diellit kane lindur sikur te ishin te spėrkatura me gjak, toka ka mbetur ne errėsirė tri dite, mishi i deveve te Husejnit kur janė therur dhe janė zier ėshtė bere sikurse handhali (bime me shije te hidhur). Te gjitha kėto dhe te ngjashmet janė thėnie te shpifura dhe te pavėrteta.


Ka thėnė Ibni Tejmije: Njė grup injorantesh, ose ateiste hipokrite ose te humbur e te pėrdalur, te cilėt kane shprehur njė "miqėsi" ndaj familjes se Pejgamberit, alejhi's salatu ve's selam, duke e marre Ditėn e Ashures si dite zie, pikėllimi dhe vajtimi, duke bere gjera antiislame, si: goditja e vetes ne fytyre, shqyerja e rrobave, vajtimi i injorancės, ndėrsa ajo qe Allahu urdhėroi te dėrguarin e Vet ne raste te tilla ėshtė durimi, llogaria (se Allahu te shpėrblen) dhe istirxha-ja (thėnia: Ne jemi te Allahut dhe tek Ai kthehemi)


Ka thėnė Ibni Rexhebi: Ata, qe bėjnė siē bėjnė rafidėt, duke marrė kėtė dite si dite zie, janė prej atyre, qe bėjnė keq ne dynja ndėrsa mendojnė se janė duke bere mire. Nėse Allahu dhe i dėrguari i Tij nuk kane urdhėruar qe fatkeqėsitė e pejgambereve te merren si dite zie, atėherė si merren fatkeqėsitė e te tjerėve?!


- Shteti fatimit, i cili ka sunduar Egjiptin prej viteve 400-600 hixhrijj, ka pretenduar se koka e Husejnit ėshtė varrosur ne Egjipt dhe i ėshtė ndėrtuar njė pėrmendore e njohur si "Kurora e Husejnit". Shume dijetare kane tėrhequr vėrejtjen se kjo gjė nuk ėshtė e vėrtetė porse kjo gjė ėshtė njė dinakėri e shtetit fatimit, qe te realizoj synimet e tij se kinse kane prejardhje te ndershme nga familja e Muhammedit, alejhi's salatu ve's selam, gjė, qe nuk ėshtė e vėrtetė.


- Agjėrimi i ditės se ashures ka shpėrblime te mėdha, siē thuhet ne hadithe te vėrteta:


"I shlyen mėkatet e viti te kaluar". (Muslimi),


dhe:


"Kam shprese ne Allahun se shlyen mėkatet e vitit para tij". (Muslimi)


Ka thėnė Bejhekiu: "Kjo sa i pėrket atij, qe ka mėkate te vogla, ndėrsa nėse agjėrimi i tij ėshtė realizuar ndėrsa ai nuk ka asnjė mėkat tė vogėl, agjėrimi i tij shndėrrohet ne shtim tė tė mirave-sevapeve"([2]).


Se ēfarė rėndėsie te madhe ka Ashura na e sqarojnė edhe qėndrimet e shume dijetareve, si Ibni Abbasi, Ebu Is'haku. Sebiiu, Zuhrijju, etj, se: "Ramazani mund te kompensohet ndėrsa Ashura jo". Madje Ahmedi ka nėnvizuar se Ashura agjėrohet dhe ne udhėtim([3]).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
VRASJA E HUSEJNIT - Allahu qoftė i kėnaqur me tė Pjesa e dytė.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Feja Islame-
Kėrce tek: