Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Kujtime nga Jeta e Imam Ahmedit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
SelaNumber of posts : 50
Registration date : 01/11/2008

MesazhTitulli: Re: Kujtime nga Jeta e Imam Ahmedit   Sun Nov 02, 2008 5:50 pm

valla op
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
sirena
V.I.P
V.I.P


Number of posts : 38
Registration date : 31/10/2008

MesazhTitulli: Re: Kujtime nga Jeta e Imam Ahmedit   Sat Nov 01, 2008 3:23 pm

shum post i qelluar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Guest
VizitorMesazhTitulli: Kujtime nga Jeta e Imam Ahmedit   Wed Jul 16, 2008 7:47 am

Kujtime nga jeta e Imam Ahmedit

--------------------------------------------------------------------------------

Nė librin interesant, Wadaa' ar-Rasul li 'Ummatihi, Shaih al-Kahtaani i kujton fjalėt e fundit tė Resulullahit qė i kishte thėnė nė shtratin e vdekjės.

Pasi qė kishte jetuar jetė Xhihadi, Daveti, dhe Ibadeti, Resulullahi, salallahu alejhi ue selem, i tuboi njerėzit rreth tij nė prag tė vdekjės dhe tha, "Unė kamė lėnė dy gjėra qė ju nuk do tė devijoni pas tyre pėrderisa ju i pėrmbaheni atyre: Libri i Allahut dhe Suneti Im."

Pasiqė Resulullahi, salallahu alejhi ue selem kaloi nė ar-Rafīq al-'Alā, Umeti u sprovua me njerėz qė u munduan ta korruptojn, ta nėnvlersojn, apo ta ndajn Sunetin nga islami.

Dhe nga thellėsia e burrave dhe grave tė Umetit, Allahu te`ala - prej mėshirės sė Tij ndaj Umetit tė Muhamedit - ngriti luftėtarė qė do ti qėndrojn pėrball armiqėve mė tė egėr tė Sunetit.

Prej atyre njerėzve qė Allahu te`ala i ngriti ishte njė djalosh i ri i quajtur Ahmed.
Ahmedi jetoi nė Bagdad para njė mijė viteve. Nė ato netė tė ftohta dimri, nėna e tij - Mumine e bekuar ashtu si ishte ajo - do tė ecte gjatė para Sabahit qė ta nxej ujin pėr djalin e saj, Pastaj - pėrsėri edhe mė gjatė para Sabahit - ajo e zgjonte atė qė tė marr abdest, pastaj ajo e mbėshtillte atė me mbuloj dhe nėpėr terr tė Bagdadit ata do tė shkonin deri te Xhamija.

Nuk kishte ndonjė mashkull qė ta pėrcillte atė (ai ishte jetim), prandaj nėna e Ahmedit do ta zgjonte herėt nė mėnyrė qė tė zė vend tė mirė nė ligjėrimet e hadithit pas Sabahit. Pastaj ajo do tė priste gjatė pėr tė derisa tė lindte dielli nė mėnyrė qė ta pėrcillte atė deri nė shtėpi. Biri i saj u rrit dhe u bė njėri prej luftėtarėve mbrojtės tė Sunetit, njėri prej katėr Imamėve tė kėsaj Feje, Imam Ahmed ibn Hambel.

Nė pėrmbledhjen e tij, vetėm nė el-Musned, ai transmetoi prej mė shumė se 280 mėsuesve.
Ai u rrit nėn hijen e Sunetit dhe ai e jetoi Sunetin. Eshtė raportuar se ai ka thėnė se, "Asnjėherė nuk e kamė shkruar ndonjė hadith tė cilin nuk jamė munduar qė ta zbatoi."
Dhe ai i rriti fėmijėt e tij njėkėshtu. Kur i shef baballarėt tjerė duke hedhur bejzboll me Muslimanėt e rinjė tė tyre qė Allahu ia ka besuar, kujtone kėtė shembull:
Abdullahi, i biri i Imam Ahmedit, ju tregonte studentėve tė tij se kur ishte i ri babai i tij do tė lozte me tė, "Zgjedh cilėndo kaptin qė dėshiron nga Musnefi i Uaki. Mė pyet pėr cilindo hadith e unė tė tregoi pėr zingjirin e transmetuesve, apo mė trego mua ndonjė zingjir tė transmetuesve dhe unė ta tregoi hadithin!"
Atij iu shpallė dyluftim nė fen e tij ashtu siq kishin patur dyluftim pak njerėz tė tjerė. Emri i tij mbetet i gravuar nė admirimin tonė deri mė sot- pėrgjat qindra viteve, pėrgjat mijra kilometrave, pėrgjat mijra popujve - pėr shkak tė dashuris sė tij ndaj Sunetit dhe qėndrimit tė tij kundėr atyre qė do tė kėrkonin qė ta korruptojn atė.

Duke lexuar pėr jetėn e tij, unė hasa nė njė ngjarje e cila mė sjelli kujtime pikėlluese. Si do tė ndihesh kur babin tėndė ta fyejn publikisht. Imam Ahmedi njėherė e fali Ikindin dhe u ulė me djalin e tij nė Xhami vetėm me njė njeri tjetėr me emrin Muhamed ibn Sa`id Al-Khutali. Al-Khutali pastaj bėri vėrejtje, "A i ke treguar ti (O Ahmed) njerėzve qė ta bojkotojn Zejd ibn Khalaf?" Imam Ahmedi iu pėrgjigj, "Unė morra njė letėr nga njerėzit e tij ku mė pyetėn pėr punėn e tij, prandaj unė iu pėrgjigja duke sqaruar Medhehebin e tij dhe qka kishte bėrė bidat (nė Sunet) dhe i kamė urdhėruar qė tė mos ulen me tė." Al-Khutali shpėrthej para Imam Ahmedit, i skuqur me hidhėrim, "Unė do ta siguroi qė ti tė kėthehėsh prap nė burg. Unė do ti bėjė ata qė ti thejn brinjėt tuaja." Vullgarizmi u ngrit lart e mė lart. Imam Ahmedi iu drejtu birit tė tij, "Mos iu pėrgjigj nė atė se qka ai thotė dhe mos i fol atij."

Imam Ahmed i muarr sandalet e tij- (ndėrsa) Al-Khutali duke e fyer mbrapa shpinės- dhe birit tė tij, "Tregoju fqinjėve qė mos ti flasin atij dhe as mos ti pėrgjigjen atij." Imam Ahmedi u largua derisa Al-Khutali mbrapa mallkonte dhe bėrtiste duke mos treguar rrespekt.

Kur Halifja el-Mutasimi dėgjoi se Imam Ahmedi nuk ishte pajtuar me tė dhe me gjygjin e tij nė njė qėshtje tė veqant, ata e sjellėn atė dhe e muarrėn nė pyetje nė oborrin e Halifes. Ata debatonin me tė dhe ai ua kėthente sikurse gladiatori me shtizė me argumente mė tė mėdha dhe mė tė fuqishme. Muftit bėrtitnin, "O Halife, ai ka bėrė Kufr!" Derisa El-Muatasimi u bind dhe brenda hynė egzekutuesit.
Ata e gjveshėn Imam Ahmedin dhe secili prej rojeve tė fuqishėm do tė hynte nė radhė pėr ta rrahur Imam Ahmedin derisa ai e humbi vetėdijen. Pa marr parasysh gjendjen e tij, ata vazhduan qė ta rrahin. Atė ditė dielli perendoi dhe Imam Ahmedit nuk iu kishte ulė imani i tij. Atė ditė ai u bė simbol pėr tė gjithė pasuesit e Sunetit.

Kujtejbah tha, "Nėse kurdoherė e sheh dikend qė e don Imam Ahmedin, ta kesh tė ditur se ata janė pasues tė Sunetit."

Al-Hasan ibn Arafah tregon, "Unė e vizitova Imam Ahmedin pasi qė ai ishte i rrahur dhe i torturuar. Unė i thash atij, "O Abu Abdilah, ti ke arritur shkallėn e Pejgamberėve!" Ai tha, "Hesht. Vėrtet, unė nuk pash diq mė shumė se sa njerėzit qė e shitnin fen e tyre. Dhe unė i pashė dijetarėt qė ishin me mua qė e shitnin Besimin e tyre.

Prandaj unė i thash vetės sime, `Kush jamė unė, qka jamė unė. Qka kamė pėr ti thėnė Allahut nesėr kur do tė qėndroi para Tij dhe Ai do tė mė pyet, "A e shite fenė tėnde sikurse tjerėt qė e bėnė? " Prandaj unė e shikova kamxhikun dhe shpatėn dhe i zgjodha ato.
Dhe unė thashė, "Nėse vdes do tė kėthehem tek Allahu dhe do tė them: " Mė ėshtė thėnė tė them se njėra prej Karakteristikave Tua ėshtė diq e krijuar por unė nuk e bėra. Pas asaj do tė jetė Mvarsisht nga Ai - ose tė mė dėnoi apo tė mė falė."

Al-Hasan ibn Arafah pastaj pyeti, "A ndieje dhimbje kur ata tė rrahnin?" Ai tha "Po, unė ndieva dhimbje deri nė 20 kamxhik pastaj i humba tė gjitha ndjenjat (Ata e rrahėn atė mbi 80 herė). Pasi qė pėrfundoi unė nuk ndieva mė dhimbje dhe atė ditė unė e fala drekėn nė kėmbė."

[Nė realitet ai u falė ndėrsa gjaku i shkonte nėpėr rroba.]
Al-Hasan ibn Arafah filloi tė qajė kur ndėgjoi se qka kishte ndodhur. Imam Ahmedi e pyeti atė, "Pse po qanė? Unė nuk e humba Imanin tim. Mbi tė gjitha a duhet tė merakosem nėse e humbi jetėn time."

Kul lan juseebana illa maa kataballaahu lana, huwa Mowlaana, wa ala Allāhi faljatawakkalil mutawakkilun.

Me parė- kur Imam Ahmedi u dėrgua tek Halifja - njerėzit u munduan qė ta pengojn atė nga egzekutimi i sigurt. Studenti i tij: El-Marrudhi i kishte thėnė atij, "O mėsues, Allahu thotė, Mos e mbyt vetėn tuaj." Imam Ahmedi iu kishte pėrgjigjur, "O Marudhi dil jashtė dhe mė trego se qka sheh." El-Murradhi shkoi te muri i gjygjit tė Halifes dhe pa njė oqean tė studentėve me laps dhe letėr nė duarėt e tyre.

El-Marrudhi e pyeti njėrin prej tyre, "Qka pritni ju kėtu?" Ata thanė, "Ne po presim qė tė shohim se qka do tė thotė Ahmedi dhe pastaj ta transmetojm atė." El-Marrudhi u kėthye te Imam Ahmedi dhe i tregoi se qka kishte parė.
Ai i tha " O Marrudhi," "Qka do tė fitoj nga devijimi i tė gjithė atyre njerėzve?"
Imam Ahmedi jetoj njė jetė tė varfėr. Kur tė tjerėt hanin kishte ditė kur - siq i kujton Abdur-Rrezaki - ku Imam Ahmedi do tė bėnte gabim nė Namaz. Kur Abdur-Rrezaki hulumtoi mė shumė ai mėsoi se Imam Ahmedi nuk kishte ngrėnė kishte 3 ditė.

Nė kėtė jetė tė varfėris, vėshtirėsis dhe sprovimeve, njė ditė Abdullahi e pyeti babain e tij, "Babė kur ne ndonjėherė do tė pushojmė?" Babai tij, njėri prej ringjallėsve madhėshtorė tė Sunetit, model kryesor pėr tė gjithė Muslimanėt, e shikoi atė nė sy dhe i tha, "Kur ta bėjmė hapin e parė nė Xhenet."


Rrahim Allahu Al-Imam Ahmed. (AMIN). inshAllah.

Arrow GenIus.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kujtime nga Jeta e Imam Ahmedit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kujtime nga Jeta e Imam Ahmedit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» IMAM HUSEIN MENSUR EL-HALLAXHI (857-922)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Feja Islame-
Kėrce tek: