Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Islami dhe fetė e tjera

Shko poshtė 
AutoriMesazh
SelaNumber of posts : 50
Registration date : 01/11/2008

MesazhTitulli: Re: Islami dhe fetė e tjera   Sun Nov 02, 2008 5:33 pm

shum mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
sirena
V.I.P
V.I.P


Number of posts : 38
Registration date : 31/10/2008

MesazhTitulli: Re: Islami dhe fetė e tjera   Sat Nov 01, 2008 2:57 pm

shum post i mir flm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
vaLdrin.I
Moderator
Moderator


Number of posts : 5
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Islami dhe fetė e tjera   Sun Jul 20, 2008 11:07 pm

Islami ėshtė fe me sistem gjithėpėrfshirės pėr tė gjitha ēėshtjet jetėsore. Ai rregullon raportet e njeriut me Krijuesin e Vet dhe shpjegon pozitėn e krijesės ndaj Krijuesit si dhe adhurimet pėrmes tė cilave njeriu i afrohet Allahut tė Lartėsuar. Siē i rregullon raportet e njeriut me vėllanė e tij njeri, qė ta bėjė atė tė lumtur nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr, ashtu i shpjegon Islami edhe raportet e njeriut me tė gjitha krijesat.
Kėshtu qė nė Kuran dhe nė Sunetin e tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, kemi tematika tė shumta qė trajtojnė tė gjitha ēėshtjet e jetės dhe ndėr to mund tė pėrmendim besimet, adhurimet, moralin, transaksionet, edukatėn, ēėshtjet familjare, ēėshtjet ekonomike, politike si dhe raportet shtetėrore mes kombeve e popujve si dhe shumė ēėshtje tė tjera pėr tė cilat njeriu ka nevojė nė ēdo kohė dhe ēdo vend.
Allahu i Madhėrishėm thotė: “Ne edhe ty (Muhamed) ta zbritėm librin (Kuranin) e vėrtetė, qė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshėm dhe garantues i tyre. Gjyko pra mes tyre me atė qė Allahu e zbriti e mos pėlqe epshet e tyre e tė largohesh nga e vėrteta qė tė erdhi. Pėr secilin prej jush Ne caktuam ligj e program (tė posaēėm nė ēėshtje tė veprimit).” (Maide, 48)
Islami, pra, ėshtė ligj i pėrsosur pėr jetėn, gjithėpėrfshirės pėr individė dhe pėr shoqėri, pėr kėtė botė dhe pėr botėn tjetėr. Ky ėshtė koncepti i Islamit mbi fenė dhe rolin e saj nė jetėn e njeriut. Ndėrsa feja nė besimet e tjera pėrkufizohet vetėm nė shpjegimin e raportit Krijues-krijesė. Ajo pėrkufizohet vetėm nė adhurime qė kryhen vetėm nė faltore pėr shkak tė ndodhive nė Mesjetė, ku paria fetare (klerikė, priftėrinj) kishin pushtetin dhe duke shfrytėzuar postet dhe pozitat e tyre fetare ua merrnin pasurinė njerėzve pa tė drejtė dhe bėnin qejfe tė kėsaj bote. Islami e ndaloi kėtė mes muslimanėve. Nė Islam nuk ekziston njė kategori njerėzish e ashtuquajtur pari fetare, tė cilėt veēohen pėr tė kuptuarit e fesė dhe sillen me njerėzit ashtu siē duan ata. Nė Islam ka dijetarė tė fesė, detyra e tė cilėve ėshtė t’u mėsojnė njerėzve dispozitat e fesė sė tyre tė nxjerra nga burimet themelore e tė qėndrueshme tė Islamit; Kuranit, librit tė Allahut, dhe Sunetit tė tė Dėrguarit tė Tij.


Qėndrimi islam ndaj atyre qė e quajnė veten pari fetare te fetė e tjera

Kurani i ka paralajmėruar ata qė e shfrytėzojnė pozitėn e tyre fetare duke u thėnė: “O ju qė besuat, vėrtet njė shumicė e parisė fetare e jehudive dhe e tė krishterėve, nė mėnyrė tė paligjshme e hanė pasurinė e njerėzve dhe pengojnė tė tjerėt nga rruga e Allahut. Ata tė cilėt e ruajnė arin e argjendin e nuk e japin pėr rrugėn e Allahut, lajmėroi pėr njė dėnim tė dhembshėm. Atė ditė kur ajo (pasuri e deponuar) fėrgohet nė prushin e xhehenemit, e me tė (ashtu zharavė) lyhen ballėt, anėt dhe shpinat e tyre (do t'u thuhet): "Kjo ėshtė ajo qė e depozituat pėr veten tuaj, pra shijoni atė qė e depozitonit!" (Teube, 34-35)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Islami dhe fetė e tjera   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Islami dhe fetė e tjera
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Feja Islame-
Kėrce tek: