Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Konkuro per V.I.P

Shko poshtė 
AutoriMesazh
HarM
WebMaster
WebMaster
avatar

Number of posts : 177
Age : 24
Location : ne Softks.tk
Registration date : 09/07/2008

MesazhTitulli: Konkuro per V.I.P   Sun Jul 27, 2008 8:09 pm

Per te Konkuruar per VIP duhet te postoni dhe ti tregoni aftesite tuaja ne kete teme ''Konkuro per V.I.P''

_________________

Rulez to Learn Hacking ...

Look to The Master,
Follow The Master,
Walk With The Master,
See Through The Master,
Become The Master.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.softks.tk
sirena
V.I.P
V.I.P


Number of posts : 38
Registration date : 31/10/2008

MesazhTitulli: Re: Konkuro per V.I.P   Sat Nov 01, 2008 12:11 pm

ahhah ermal e kan ni problem nuk po kuptoj qfar aftsive mi tregu me trego pakez nlidhje me kete tem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HarM
WebMaster
WebMaster
avatar

Number of posts : 177
Age : 24
Location : ne Softks.tk
Registration date : 09/07/2008

MesazhTitulli: Re: Konkuro per V.I.P   Sat Nov 01, 2008 5:16 pm

kallxo qka idn me internet pc hacking etj etj

_________________

Rulez to Learn Hacking ...

Look to The Master,
Follow The Master,
Walk With The Master,
See Through The Master,
Become The Master.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.softks.tk
sirena
V.I.P
V.I.P


Number of posts : 38
Registration date : 31/10/2008

MesazhTitulli: Re: Konkuro per V.I.P   Sun Nov 02, 2008 11:03 am

ahhh oki
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
SelaNumber of posts : 50
Registration date : 01/11/2008

MesazhTitulli: Re: Konkuro per V.I.P   Sun Nov 02, 2008 3:52 pm

Shum po me pelqen ky "konkurs" ermal:
A keni problem me ERROR dhe DON'T SEND

shpesh her kemi probleme me send error report don't send , kjo shum shpesh na shkon nerva edhe naj mbyll shum faqe , ne vazhdim do te ua tregoj nje menyr si t'i eliminojm keto ERROR
1.Shkoni Te MyComputer
2.Me Tastin E Djatht Klikoni Properties
3.Pastaj shkoni te Advanced
4.Pastaj Shkoni tek "error reporting button"
5.Klikoni Disable error reporting
6.Klikoni OK
7.Klikoni prap OK
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
SelaNumber of posts : 50
Registration date : 01/11/2008

MesazhTitulli: Re: Konkuro per V.I.P   Sun Nov 02, 2008 3:54 pm

Ketu Posht do Mundeni te Lexoni dicka mbi Viruset !!!

CFARE JANE VIRUSET ?

Viruset jane programe te ndertuara mbi kod dhe/ose skripte, qe ndryshe nga programet e tjere ne kompjuter, ndertohen ne shumicen e rasteve me qellime dashakeqe (per te shqetesuar dhe bezdisur perdoruesin e kompjuterit apo per te demtuar). Them ne shumicen e rasteve, sepse ne raste te rralla ka edhe viruse qe krijohen me qellim mbrojtjeje, sic ben NATO, FBI apo organizata te tjera te rangjeve te tilla (Sic ben kohet e fundit edhe Shqiperia e cila ka blere ndonje version te vjeter te Magic Lantern). Shto ketu edhe kategorine e Trojanve te publikuar me licence RAT (Remote Administration Tool). Disa viruse infektojne skedaret .com apo .exe, ndersa disa te tjere perhapen duke i'u bashkangjitur pershembull dokumenteve Word apo Excel. Kur nje skedar i infektuar aktivizohet nga perdoruesi, (sipas llojit), aktivizohet ne format e tij te ndryshme edhe vete virusi. Viruset kane nje "payload". Me fjalen "payload" nenkuptohet qellimi final per te cilin eshte ndertuar ai virus, pra dicka e ngjashme me levizjen "mat" ne shah. Sot ekzistojne dhjetera mijera viruse te shkruajtur ne gjuhe te ndryshme programimi.Sa per te krijuar nje ide per shpejtesine eksponenciale te zhvillimit te tyre po jap nje statistike te vetme, per vetem njerin nga llojet e shumta te viruseve. Ne vitin 1986, u diagnostikua boot virusi i pare. Deri ne vitin 2002 kjo shifer ka arritur ne 70.000 te tille.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
SelaNumber of posts : 50
Registration date : 01/11/2008

MesazhTitulli: Re: Konkuro per V.I.P   Sun Nov 02, 2008 4:20 pm

Si ta kontrollojmė kompjuterin nga njė kompjuter tjetėr

Vlen per ata qe kan Windows XP
Nė versionin profesional tė Windows XP nuk ėshtė nevoja tė instalosh asnjė program, sepse Windows vjen me programin Remote Desktop Connection qė tė lejon ta pėrdorėsh kompjuterin nga rrjeti, njėsoj sikur ta kishe pėrpara. Ndiq hapat nė vazhdim pėr tė pregatitur kompjuterat dhe pėr tė bėrė lidhjen.


Nė kompjuterin e shtėpisė

1. Krijo njė llogari nė kompjuterin e shtėpisė dhe vendosi njė fjalėkalim tė mirė. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė mos futen tė tjerėt nė kompjuterin tėnd.

2. Aktivizo "Remote Desktop Connection"
- start > settings > control panel > system
- hap tabelėn "remote"
- aktivizo opsionin "allow users to connect remotely to this computer"
- nėse llogaria qė krijove nė hapin 1 nuk ėshtė llogari administratori, atėherė shtyp butonin "select remote users", shtyp butonin "add" dhe shkruaj emrin e llogarisė. Administratorėt e kompjuterit kanė leje automatikisht. Tani kompjuteri ėshtė gati tė pranojė lidhje nga rrjeti.

3. Gjej IP ose emrin e kompjuterit nė rrjet
Nėse kompjuteri i shtėpisė ka lidhje tė drejtpėrdrejtė me internetin (dmth IP publike), mėnyra mė e lehtė pėr tė gjetur IP ėshtė duke hapur faqen
kliko ketu …
. Mėnyrja tjetėr pėr tė gjetur IP ėshtė duke hapur start > run > cmd dhe tė shtypėsh komandėn ipconfig. Nėse kompjuterat qė do lidhen janė nė tė njėjtin rrjet lokal (zyre ose shtėpie), atėherė nuk ėshtė nevoja e IP, por mjafton emri i kompjuterit. Emrin e gjen tek start > settings > control panel > system > tabela "computer name". Mbaje shėnim IP dhe emrin e kompjuterit.


Nė kompjuterin e zyrės (rrjet/internet)

4. Hap programin "Remote Desktop Connection". Nė Windows XP e gjen tek menuja [start > programs > accessories > communications > remoted desktop connection] ose tek [start > run > mstsc]. Nėse kompjuteri i zyrės nuk ka Windows XP, tė duhet tė shkarkosh "Remote Desktop Client" nga faqja e Microsoft kliko ketu …

5. Tek kutia e kompjuterit shkruaj IP ose emrin e kompjuterit qė do tė kontrollosh (atė qė mbajte shėnim nė hapin 3 mė lart) dhe shtyp butonin "connect" qė tė bėhet lidhja. Nėse ēdo gjė shkon siē duhet, tani do shikosh ekranin e kompjuterit tė shtėpisė qė do tė kėrkojė tė identifikohesh dhe pastaj mund ta pėrdorėsh njėsoj sikur tė ishe nė shtėpi. Kur shkėput lidhjen, kompjuteri i shtėpisė kyēet dhe kompjuteri qėndron ashtu siē e le. Kjo ėshtė gjė e mirė sepse mund tė vėsh njė program nė punė dhe kur kthehesh nė shtėpi e gjen tė mbaruar punėn.


Nėse lidhja dėshton

1. Kontrollo qė kompjuteri i shtėpisė ėshtė ndezur, ėshtė lidhur nė internet, dhe IP ėshtė e saktė. Shumica e lidhjeve tė internetit ofrojnė IP tė ndryshme sa herė qė lidhesh.

2. Nėse kompjuteri i shtėpisė lidhet nė internet nėpėrmjet njė kompjuteri tjetėr ose njė routeri, atėherė routeri duhet konfiguruar qė porta TCP: 3389 tė jetė e hapur.

3. Nėse kompjuterat pėrdorin firewall, ndrysho konfiguracionin qė tė mos bllokojė portėn TCP: 3389.

4. Shiko nėse janė hapur shėrbimet e nevojshme.
- Hap start > run > services.msc
- Gjej shėrbimet "terminal services" dhe "remote desktop help session manager". Tek kolona "startup type" duhet tė jenė "manual" ose "automatic". Nėse do ta pėrdorėsh shpesh programin, ndryshoji nė "automatic" qė tė bėhet pak mė shpejt lidhja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
SelaNumber of posts : 50
Registration date : 01/11/2008

MesazhTitulli: Re: Konkuro per V.I.P   Sun Nov 02, 2008 4:21 pm

Nėse jeni lodhur nga reklamat,mesazhet abuzuese etj, dhe nuk dėshironi qe ta pėrdorni njė e-mail qe keni hapur ne logarin e Hotmail-it, atėherė veproni kėshtu.

1.Hape Mesengjerin si zakonisht duke shkruar imellen tuaj dhe pasvordin, (hyni ne MSN);
2.Kliko ne butonin Open your email inbox,(faqja ku ju i lexoni/dėrgoni mesazhet);
3.Ne fushėn ngjyrė te kaltėr ne anėn e djathte keni dy komanda Options|Hepl ,ju klikoni Help;
4.Pasi hapet nji dritare ne katrorin, Search MSN Hotmail Help, shkruani Close Account;
5.Klikoni ne shigjetėn ne fund te katrorit(box-it)
6.Kliko ne tekstin e kaltėr Close your account
7.Do te ju paraqitet teksti si me poshtė:
If you have a free MSN
account, and don't use
it to sign into another
service, go to the Close Account page,
and then follow the instructions on-screen.
8.Kliko ne tekstin Close Account page;
9.ju hapet njė dritare e Re dhe ne fund klikoni butonin Close My Account,
10.dhe do te merrni konfirmimin se logarija e juaj ėshtė mbyllur.
Te gjithė ata qe do te tentojnė te ju shkruajnė e-mail do te marrin konfirmimin nga WebMasteri se mesazhi i tyre dėshtoj:
(Ju mund te aktivizoni llogarin tuaj pėrsėri brenda 10 ditėve kur te dėshironi dhe kontakt lista e juaj mbete e pa ndryshuar)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
SelaNumber of posts : 50
Registration date : 01/11/2008

MesazhTitulli: Re: Konkuro per V.I.P   Sun Nov 02, 2008 4:25 pm

Qe edhe ni fjalor anglisht shqip-informatik

Alert - Sinjalizoj

Answering machine - Mesazheri

Answering service - Sherbim mesazherie

Associate - Bashkelidh

Attach - Bashkengjit

Attachment - Shtojce

Available - I perdorshem

Barcode - Kod vijor

Bookmark - Kujtesore

Browse - Shfletoj

Browser - Shfletues

Connectivity - Lidhshmeri

Digit - Shifer

Directory - Adresar

Display - Afishoj

Divert (a call) - Devijoj

Download - Shkarkoj

E-mail - Poste elektronike (PE)

E-mail message - Mesazh PE

Earphones - Mikrokufje

Entry (in a list) - Kryefjale

Expand - Shtjelloj

Failure - Keqfunksionim

Feature - Funksion

File - Skede

File manager - Skedar

Flash key - Tast funksional

Folder - Regjister

Forward (a message) - Percjell

Gateway - Rrugehyrje

Handle - Trajtoj

Handsfree - (Sistem) pa duar

Headset - Kufje

Highlight - Pershenjoj

Inbox - Kutia ne hyrje

Incoming (message) - (Mesazh) ne hyrje

Initialization - Nistim

Initialize - Nistoj

Joystick button - Buton orientues

Link - Syth

Manage - Administroj

Mark - Shenjoj

Media player - Riprodhues audiovizual

Move (a file) - Zhvendos

Multitapping - Shumeshtypese

Navigation button - Buton lundrues

Network - Rrjet

Outbox - Kutia ne dalje

Outgoing (message) - (Mesazh) ne dalje

Paired device - Pajisje e ciftuar

Passcode - Kodkalim

Passkey - Kyckalim

Password - Fjalekalim

Play (a video) - Riprodhoj

Playlist - Liste degjimi

Preview - Parashoh

Recipient - Marres

Recurrent - Periodik

Refresh - Rifreskoj

Reminder - Perkujtese

Remote control (verb) - Telekomandoj

Reset - Ricilesoj

Resize - Ripermasoj

Restore - Mekemb

Retrieve - Pernxjerr

Save - Ruaj

Scaling - Ripermasim

Screen saver - Ekran-ruajtese

Scroll - Lundroj

Service provider - Ofrues sherbimi

Set - Cilesoj

Setting - Cilesim

Setup - Konfigurim

Shortcut - Shkurtore

Slideshow - Parade

Softkey - Tast funksional

Standby - Gatishmeri

Streaming - Lexim tranzit

Subscribe - Pajtohem

Support (a feature) - Perballoj (nje funksion)

Tab - Kartele

Tag - Etikete

Template - Model

Text message - Mesazh shkrimor

Thumbnail - Miniature

Ticker - Teleshkrues

Timer - Kohemates

Trusted - I verifikuar

Undo - Zhbej

Update - Perditesoj

Upload - Ngarkoj

User name - Emer perdoruesi

Validation - Vleftesim

Voice command - Komande zanore

Voicemail - Posta zanore

Wallpaper - Sfond
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HarM
WebMaster
WebMaster
avatar

Number of posts : 177
Age : 24
Location : ne Softks.tk
Registration date : 09/07/2008

MesazhTitulli: Re: Konkuro per V.I.P   Tue Nov 04, 2008 9:06 pm

shume flm e ke marr graden vip keto tema pse nuk i postove ne new topic se kena shume nevoje hej postoj edhe ni here secilen ne kategorine e vet me new topic

_________________

Rulez to Learn Hacking ...

Look to The Master,
Follow The Master,
Walk With The Master,
See Through The Master,
Become The Master.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.softks.tk
SelaNumber of posts : 50
Registration date : 01/11/2008

MesazhTitulli: Re: Konkuro per V.I.P   Wed Nov 05, 2008 3:05 pm

oki flm ermal
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
OwneR
WebMaster
WebMaster
avatar

Number of posts : 155
Age : 25
Location : USA
Registration date : 14/03/2009

MesazhTitulli: Re: Konkuro per V.I.P   Thu Apr 23, 2009 1:34 pm

shume flm e ke marr graden vip
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
leeni

avatar

Number of posts : 13
Age : 21
Location : bardhosh
Registration date : 19/08/2010

MesazhTitulli: Re: Konkuro per V.I.P   Tue Aug 24, 2010 8:40 pm

K'y program u aktivizua ne vitin 2010 dhe esht per 100% e sigurt ka pasur
disa probleme te vogla por serish jan ndrequr problemet e vogla.
Programi Quhet WinRaR Esht i Ri Po Ska Probleme Fare Te Ndimon Ne Gjasa
Te Ndryshme Si P.sh Versioni me ndėrzonė grafike pėrdorimi - WinRAR.exe.
Versioni i linjės sė komandės konsol (mėnyrė teksti) - Rar.exe.
Mbėshtetje e plotė e arkivave RAR dhe ZIP 2.0;.
Algoritėm kompresimi shumė i sofistikuar dhe origjinal;.
Algoritėm kompresimi i veēantė i pėrshtatur pėr tekst, audio, grafikė,
32-bit dhe 64-bit Intel tė ekzekutueshėm;.
Shell interface pėrfshirė facilitetin drag-and-drop dhe guidėn;.
Interface e linjės sė komandės;.
Menaxhimin e Arkivave jo RAR (7Z, ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR
, LZH, TAR, UUE, Z);.
Arkivim solid, i cili mund tė rrisė raportin e kompresimit me 10% - 50%
mė tepėr se metodat e zakonshme, veēanėrisht kur paketon njė numėr
tė madh filesh tė vegjėl, tė ngjashėm;.
Arkivat multi-volumėshe;.
Krijimin e arkivave vetė-depaketues (edhe shumė-volumėshe) duke pėrdorur
modulet standarde ose opsionale SFX;.
Riparimi i arkivave tė dėmtuara fizikisht.
Volumet riparuese lejojnė rikonstruktimin e pjesėve tė humbura tė arkivave
multi-volumėshe;.
Mbėshtetje unikodi pėr emrat e fileve.
Funksione tė tjera shėrbimi, si kriptimi, komenti i arkivit, hyrje gabim
(log), etj.

Versioni konsol Rar.

-----------------------------------------------------------
-------------

Si shtesė e WinRAR, nė paketėn e shpėrndarjes do tė gjeni filin rar.exe.
Ai ėshtė gjithashtu njė version 32-bit RAR pėr Windows, por ai mbėshtet
vetėm linjėn e komandės, interface tė mėnyrės sė tekstit.
Ėshtė e dobishme tė thirrni console RAR nga filet BAT dhe CMD, pėr ta
pėrdorur atė nga DOS prompt dhe kėshtu me radhė. Ai mbėshtet njė numėr
tė madh tė ēelėsave tė linjės sė komandės dhe komandave kur krahasohet
me WinRAR. Megjithatė, aspekte tė pėrgjithshme tė linjės sė komandės
tė sintaksės WinRAR, qė konsiderohen nė kapitullin Interface e linjės sė
komandės janė gjithashtu tė vėrteta pėr console RAR, ky fil ndihme nuk
pėrmban pėrshkrime tė kėtyre ēelėsave dhe komandave, tė cilat mbėshteten
vetėm nga versioni console. Duhet tė lexoni filin rar.txt pėr njė pėrshkrim tė
detajuar tė tė gjitha tipareve tė console RAR

Kufizimet e WinRAR


--------------------------------------------------------------------------------


Numri i fileve, tė cilat mund tė shtohen nė njė arkiv, varet nga sasia e kujtesės dhe gjatėsia e emrave tė fileve. Rreth 128 bajt kujtesė kėrkohen pėr ēdo fil tė arkivuar tė arkivit RAR. Pėr shembull, rekomandohet tė keni 128 MB nėse doni tė arkivoni njė milion file. WinRAR ėshtė testuar pėr tė trajtuar mbi 1 milion file.

Madhėsia e arkivit RAR, ashtu si dhe madhėsia e ēdo fili tė vetėm brenda njė arkivi RAR, kufizohet nė 8,589,934,591 GB (9,223,372,036,854,775,807 bajt). Vini re se pėr tė krijuar njė arkiv mė tė madh se 4 GB, duhet tė pėrdorni NTFS, pasi sistemet e vjetra tė fileve nuk i mbėshtesin filet kaq tė mėdha.

Madhėsia e arkivit ZIP, ashtu si madhėsia e ēdo fili tė vetėm brenda njė arkivi ZIP, kufizohet nė 2 GB.

Nė pėrgjithėsi formati i arkivit RAR ėshtė mė mirė i pėrshtatur pėr detyra tė rėnda qė involvojnė numėr tė madh tė fileve dhe hapėsirė disku nė gigabajt.

Mėnyrat shell dhe linjės sė komandės


--------------------------------------------------------------------------------


WinRAR mund tė pėrdoret nė njėrėn nga dy mėnyrat: nė mėnyrėn grafike shell me njė standard Windows interface ose nė mėnyrėn e linjės sė komandės. Pėr tė filluar WinRAR shell kliko dyfish mbi ikonėn WinRAR. Pastaj mund tė pėrdorni butonat dhe menytė pėr arkivim dhe depaketim. Lexoni temat mė poshtė pėr instruksione hap-pas-hapi.

Si tė depaketohen filet me mėnyrėn WinRAR shell

Si tė arkivohen filet me mėnyrėn WinRAR shell

Pėr tė pėrdorur WinRAR nė mėnyrėn e linjės sė komandės ėshtė e nevojshme tė hapni, nė menynė Start, dritaren “Programs/MS DOS prompt” ose “Run…” dhe tė futni tekstin e komandės. Mund tė gjeni shembuj tė komandave tė thjeshta pėr arkivim dhe depaketim nė temat mė poshtė, por njė pėrshkrim mė i detajuar i mėnyrės sė linjės sė komandės jepet nė temėn e ndihmės Mėnyra e linjės sė komandės. Vini re se nėse ekzekutoni WinRAR nga linja e komandės pa parametra, mėnyra shell do tė aktivizohet.

Si tė depaketohen filet me mėnyrėn e linjės sė komandės

Si tė arkivohen filet me mėnyrėn e linjės sė komandės

Nėse nuk e keni pasivizuar opsionin “Integro WinRAR nė shell” kur keni instaluar WinRAR, ėshtė gjithashtu e mundur tė depaketoni dhe arkivoni file direkt nė Windows shell (Eksplorer ose Desktop). Detajet mund tė gjenden mė poshtė.

Si tė depaketohen filet nė Eksplorer ose Desktop

Si tė arkivohen filet nė Eksplorer ose Desktop.

RAR pėrkundėr ZIP


--------------------------------------------------------------------------------


WinRAR ėshtė nė gjendje tė krijojė arkiva nė dy formate tė ndryshme: RAR dhe ZIP. Avantazhet e secilit format pėrshkruhen mė poshtė:

Arkivat ZIP

Avantazhi kryesor i formatit ZIP ėshtė popullariteti qė ka. Pėr shembull, shumica e arkivave nė Internet janė arkiva ZIP. Kėshtu qė nėse doni tė dėrgoni njė arkiv tek dikush, por nuk jeni i sigurtė qė marrėsi ka WinRAR pėr tė depaketuar pėrmbajtjen e arkivit, do tė ishte ide e mirė tė pėrdorni formatin ZIP. Nė anėn tjetėr, ju mund tė dėrgoni njė arkiv vetė-depaketues. Kėto arkiva janė paksa mė tė mėdhenj, por mund tė depaketohen pa ndonjė program eksternal (tė jashtėm).

Njė avantazh tjetėr i formatit ZIP ėshtė shpejtėsia. Arkivat ZIP krijohen zakonisht mė shpejt se RAR.

Arkivat RAR

Formati RAR ofron nė tė shumtėn e rasteve njė kompresim mė tė mirė se sa ZIP, veēanėrisht nė mėnyrėn solide. Njė tipar tjetėr i rėndėsishėm i formatit RAR ėshtė mbėshtetja e arkivave shumė-volumėshe. Ato janė mė tė kėndshme dhe mė tė lehtė nė pėrdorim se sa tė ashtuquajturat “disqe tė zgjeruara” tė arkivave ZIP. WinRAR nuk mbėshtet zgjerimin e disqeve ZIP. Nėse ju duhet tė krijoni njė set shumė-volumėsh, pėrdor volumet RAR nė vend tė tyre.

Formati RAR ka gjithashtu disa tipare tė rėndėsishme qė mungojnė nė ZIP si psh. regjistri i riparimit, i cili lejon restaurimin e tė dhėnave tė dėmtuara fizikisht, dhe kyējen e tė dhėnave tė rėndėsishme tė arkivave, pėr tė parandaluar modifikimin e tyre aksidental.

Formati RAR ėshtė nė gjendje tė trajtojė file tė njė madhėsie praktikisht tė pakufizuar (deri nė 8,589,934,591 GB), kur madhėsia maksimale e njė fili tė vetėm nė arkivin ZIP ėshtė 2 GB. Vini re se sistemet e vjetra tė fileve nuk mbėshtesin file mė tė mėdha se 4 GB dhe ju do tė keni nevojė tė pėrdorni NTFS pėr tė punuar me file tė tilla.
Mbėshtetje pėr formatet e tjera tė arkivit


--------------------------------------------------------------------------------


Pėr mė tepėr, pėr tė plotėsuar mbėshtetjen e RAR dhe ZIP WinRAR ofron veprime bazė pėr filet 7Z, ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, Z tė krijuara nga mjete tė tjera: paraqet pėrmbajtjen, depaketon filet, shfaq komentet dhe informacionin e arkivit. Ju nuk keni nevojė tė keni ndonjė program tė jashtėm (eksternal) pėr tė trajtuar kėto formate.

Arkivat solide


--------------------------------------------------------------------------------


Arkivi solid ėshtė njė arkiv RAR i paketuar me njė metodė tė veēantė kompresimi, e cila i trajton tė gjithė filet, brenda njė arkivi, si njė rrjedhė tė vazhdueshme tė dhėnash. Arkivat solide mbėshteten vetėm nga formati i arkivimit RAR, arkivat ZIP janė gjithmonė jo-solide. Metoda e arkivimit pėr arkivat RAR ėshtė njė opsion qė zgjidhet nga pėrdoruesi dhe mund tė jetė Solide ose jo-Solide.

Arkivimi solid rrit ndjeshėm kompresimin, veēanėrisht kur shton njė numėr tė madh filesh tė vogla dhe tė ngjashme. Por ai ka gjithashtu disa disavantazhe:

aktualizim tė ngadalshėm tė arkivave solide ekzistues;


pėr tė depaketuar njė fil tė vetėm nga njė arkiv solid duhet tė analizohen tė gjithė filet e mėparshme. Kjo e bėn depaketimin nga mesi i njė arkivi solid mė tė ngadalshėm se sa depaketimin nga njė arkiv normal, por, nėse tė gjithė filet do tė depaketohen nga njė arkiv solid, shpejtėsia e depaketimit nuk do tė ndikohet.


nėse ndonjė fil nė njė arkiv solid ėshtė i dėmtuar, do tė ishte e pamundur tė depaketoni tė gjithė filet qė vijnė pas zonės sė dėmtuar. Kėshtu, nėse njė arkiv solid ruhet nė njė disketė, rekomandohet qė tė pėrdorni regjistrin e riparimit.
Arkivimi solid preferohet nėse:

arkivi aktualizohet rrallė;


nuk ėshtė e nevojshme qė tė depaketoni shpesh njė fil tė vetėm ose pjesė filesh nga arkivi;


raporti i kompresimit ėshtė mė i rėndėsishėm se shpejtėsia e kompresimit.
Zakonisht filet nė njė arkiv solid radhiten sipas tipit (zgjerimit). Por ėshtė e mundur tė vendosni njė renditje filesh alternative, duke pėrdorur njė fil tė veēantė, rarfiles.lst.

Volumet dhe arkivat vetė-depaketues (SFX) mund tė jenė gjithashtu solide.

Shiko gjithashtu: ēelėsin -S, ēelėsi -DS, rarfiles.lst
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ghf-albanian.tk
leeni

avatar

Number of posts : 13
Age : 21
Location : bardhosh
Registration date : 19/08/2010

MesazhTitulli: Re: Konkuro per V.I.P   Tue Aug 24, 2010 8:47 pm

Nese TE Shkon Nerva Ndonje Kush Ne face book dhe deshiron tja bllokosh facebookin beni kete shkoni te personi qe deshironi tja bllokosh fb dhe shko ne fund dhe ta qet blloko kete person ta qet nje katror dhe i mshon me maus te pares dhe ok e shkruan emrin e personit ta qet nuk egziston ky person dhe dmth ja keni bllokuar fb
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ghf-albanian.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Konkuro per V.I.P   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Konkuro per V.I.P
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Softks rregullat :: Lajmerimet E SoftKS-
Kėrce tek: