Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Kujdes nga Magjia Dhe Magjistarėt.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Guest
VizitorMesazhTitulli: Kujdes nga Magjia Dhe Magjistarėt.   Thu Jul 10, 2008 4:58 pm

Kujdes nga Magjia dhe Magjistaret

Xhihadi mė i mirė ėshtė qė tė luftohen armiqtė e fesė dhe t’u qėndrojmė kundėr kurthėve tė tyre. Prej tyre janė magjistarėt, fallxhorėt dhe mashtruesit. Vėrtetė, ata po bėjnė dėm tė madh me veprat e tyre qė janė shumė tė rrezikshme. I mundojnė besimtarėt tepėr dhe aspak nuk brengosėn pėr dhimjet e tyre.

        Mirėpo, All-llahu u ka premtuar atyre xhehnemin. All-llahu na ka treguar nė Kur’an se magjistari ėshtė kafir-mosbesimtar.
        All-llahu i madhėruar thotė:
وَاتَّبَعُوا مَا تَتْلُو الشَّيَاطِينُ عَلَى مُلْكِ سُلَيْمَانَ وَمَا كَفَرَ سُلَيْمَانُ وَلَكِنَّ الشَّيَاطِينَ كَفَرُوا يُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ وَمَا أُنْزِلَ عَلَى الْمَلَكَيْنِ بِبَابِلَ هَارُوتَ وَمَارُوتَ وَمَا يُعَلِّمَانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّى يَقُولا إِنَّمَا نَحْنُ فِتْنَةٌ فَلا تَكْفُرْ فَيَتَعَلَّمُونَ مِنْهُمَا مَا يُفَرِّقُونَ بِهِ بَيْنَ الْمَرْءِ وَزَوْجِهِ وَمَا هُمْ بِضَارِّينَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ إِلا بِإِذْنِ اللَّهِ وَيَتَعَلَّمُونَ مَا يَضُرُّهُمْ وَلا يَنْفَعُهُمْ وَلَقَدْ عَلِمُوا لَمَنِ اشْتَرَاهُ مَا لَهُ فِي الآخِرَةِ مِنْ خَلاقٍ وَلَبِئْسَ مَا شَرَوْا بِهِ أَنْفُسَهُمْ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ (١٠٢)
        “Ata ndoqėn atė qė shejtanėt e nxorrėn (nė mėnyrė tė rreme nga magjia) nė kohėn e sundimit tė Sulejmanit. Nuk mohoi Sulejmani por shejtanėt mohuan (nuk besuan), duke u mėsuar njerėzve magjinė dhe gjėra tė tilla qė zbritėn nė Babiloni prej dy melekėve, Harut dhe Marut, por nė tė vėrtetė asnjėri prej tyre nuk i mėsoi ndokujt gjėra tė tilla, veē pasi ata thanė: “Ne jemi vetėm sprovė, kėshtu qė mos u bėni mosbesimtarė (duke mėsuar magjinė prej nesh).” Dhe nga kėta melekė njerėzit mėsuan atė qė shkaktonte ndarjen e burrit nga bashkėshortja e tij, por ata nuk mund tė dėmtonin ndokėnd pėrveēse me Vullnetin dhe Lejen e Allahut. Dhe ata mėsuan atė gjė qė i dėmtonte dhe nuk u sillte pėrfitim. E nė tė vėrtetė ata e dinin se blerėsit e saj (tė magjisė) nuk do tė kishin aspak pjesė nga Bota e Pastajme. Dhe vėrtet, sa e keqe ishte ajo pėr tė cilėn ata shitėn veten e tyre, veē sikur ta dinin!” [El-Bekare, 102]
        Shumica e dijetarėve, dijetarėt e medh-hebit Hanefi, Maliki, Hambeli, japin vendimin se magjistari ėshtė pabesimtar-kafir.
        Dijetari Muhamed bin Abdul-Vehabi, [Allahu e mėshiroftė] ka pėrmendur se magjia ėshtė njėra ndėr veprat qė e asgjėsojnė Islamin.
        Magjistarėt pėrdorin lloje tė ndryshme tė magjiave pėr tė bėrė shkatrrime dhe pėr t’u sjellė njerėzve telashe dhe pėr t’i ndarė bashkėshortėt mes vete. Madje, ata i emėrtojnė kėto magji me emra tė mirė, nga shpirtligėsia e tyre.
        Andaj te keni shumė kujdes nga magjia, magjistarėt, falltorėt keqbėrės. Ata e kundėrshtojnė Kur’anin, ata bėjnė shkatrrime nė tokė dhe nuk ka asnjė tė mirė prej tyre.
        Nisur nga kjo, Sahabet [radijallahu anhum] janė pajtuar se magjistari duhet tė dėnohet me vdekje, pėr shkak tė sherrit tė madh dhe rrezikut tė tyre. Dhe pėr shkak tė largimit tė tyre nga imani dhe bashkpunimit tė tyre me djaj.
        Transmetohet nga Amėr bin Dinari e ky nga Buxhaletu bin Abdeh se ka thėnė: Na ka arritur njė shkresė nga Omeri [radijallahu anhu], njė vit para se tė vdiste, ku shkruante: “Vritne ēdo magjistar!”
        Transmetohet nga Hafsa [radijallahu anha] se ajo ka urdhėruar tė vritet njė robreshė, e cila bėnte magji.
        Mes sahabėve nuk kishte disktutime rreth kėsaj ēėshtje, kjo ishte ixhma tek ata.
        Ndėrsa nė kohėn tonė ėshtė shtuar shumė magjia dhe shumė njerėz shkojnė tek magjistarėt pėr tė kėrkuar shėrim nė duart e tyre. Mendojnė gabimisht se kjo vepėr ėshtė njė sebep pėr t’u shėruar. Vėrtėt, kjo dukuri ėshtė tepėr keqardhėse, sepse ata njerėz i kanos njė rrezik tepėr i madh. Ata me kėtė vepėr dėmtojnė bindjet e tyre dhe humbin imanin e tyre.
        Transmetohet nga Safija [radijallahu anha] e kjo nga disa nga gratė e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] se ka thėnė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: “Kush shkon tek njė magjistar pėr ta pyetur diēka, nuk i pranohet namazi katėrdhjetė net.” [Sahihu Muslim]
        Magjistarėt janė tė njejtė sikur fallxhorėt. Kush shkon tek ata pėr t’i pyetur diēka, nuk i pranohet namazi katėrdhjetė net. E nėse i beson se ēka thotė, bėhėt mosbesimtarė i asaj qė i ka zbritur Pejgamberit tonė, Muhamedit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem].
        Transmetohet nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se ka thėnė: Ka thėnė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: “Kush shkon tek njė magjistar apo fallxhor dhe i beson asaj qė ai thotė, e ka mohuar atė qė i ka zbritur Muhamedit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem].”
        Transmetohet nga Ebu Mes’udi [radijallahu anhu] se ka thėnė: “Kush shkon tek njė magjistar apo fallxhor dhe i beson asaj qė ai thotė, e ka mohuar atė qė i ka zbritur Muhamedit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem].”
        Sa i pėrket ēėshtjes qė disa njerėz mendojnė se tė shkosh tek ata ėshtė njė sebep pėr shėrim, ėshtė gabim. Sepse sebepet qė nuk i takojnė shėriatit e kundėrshtojnė atė qė i ka zbritur Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem].
        Ėshtė pyetur Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] pėr En-neshre (njė lloj shėrimi, qė bėhėt duke kėrkuar nga magjistarėt qė t’ua heqin magjinė), e ai ėshtė pėrgjigjur: “Ajo ėshtė njė vepėr e shejtanit.”
        Tė ēudit fakti, qė disa njerėz ia lejojnė vetės tė shkojnė tek magjistarėt pėr tė kėrkuar shėrim, kurse dihet qė Sahabėt kanė thėnė qė tė vritėn magjistarėt. Muslimani ėshtė urdhėruar pėr t’i vrarė magjistarėt, e jo tė shkohet tek ata pėr t’ua hequr sihrin.
        Mirėpo, lejohet qė sihri tė hiqet me metoden e sheriatit islam, me rukje, me Kur’an, sunnet dhe ilaēe tė caktuara.
        Ka thėnė All-llahu i Madhėruar:
وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ
        “Dhe Ne kemi zbritur nga Kur’ani atė qė ėshtė shėrim e mėshirė pėr ata qė besojnė (nė Islam dhe punojnė sipas tij)...” [El-Isra, 82]
        Sepse i tėrė Kur’ani ėshtė shėrim pėr ēdo sėmundje. Kush i beson atij, i punon veprat qė i ka lejuar dhe ndalohet nga veprat qė i ka bėrė haram, pėrfiton shumė nga Ai. Gjithashtu kush i beson All-llahut me bindsheri pėr shėrim, All-llahu ka pėr ta shėruar nga sėmundjet dhe telashet e sprovat ka pėr t’ia larguar.
        Mirėpo, duhet qė t’i drejtohemi Atij mė lutje tė pėrzemėrta dhe pėrulje tė plotė ndaj Zotit tė tokės dhe tė qiellit. Duhet kujdesur pėr kohėt qė duaja ėshtė mė afėr pranimit, siē ėshtė pjesa e tretė e natės, gjatė sexhdes, mes ezanit dhe ikametit. Kėto kohė janė tė favorshme pėr pranimin e duasė, kėtu gjindet shėrimi i atij qė ėshtė sprovuar me siher.
        Ndėrsa ai qė nuk ėshtė sprovuar me siher, le tė ruhet nga e keqja dhe dėmi i tij me duatė qė janė tė transmetuara nga Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], duke i thėnė mėngjes e mbrėmje. Le t’i lexojė kėto sure pas ēdo namazi: Kul huvallahun, Kul eudhu birabil-felek, Kul eudhu birabin-nas dhe Ajetul Kursin.
        All-llahu ka fuqi qė ta mbrojė fenė Islame, qė ta lartėsojė Fjalėn e Tij dhe ta ēoi ndonjė pėrson qė e ndihmon kėtė fe, duke i ndaluar magjistarėt, fallxhorėt dhe keqbėrėsit e tjerė, qė shkaktojnė dėme nė tokė.
        Nė fund, dėrgojmė salavate dhe selam mbi Pejgamberin tonė [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], mbi familjen dhe Sahabet e tij.

        Sulejman bin Nasir El-Ulvan
        Pėrktheu:
        Ankebut.com
        21 Nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kujdes nga Magjia Dhe Magjistarėt.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Feja Islame-
Kėrce tek: