Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Muzika ne pikpamje fetare.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Guest
VizitorMesazhTitulli: Muzika ne pikpamje fetare.   Thu Jul 10, 2008 6:51 pm

Muzika, zėri i shejtanit

“Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e me qėllim qė t’i largojnė njerėzit prej rrugės sė Allahut pa pasur kurrfarė fakti dhe pėr t’i marrė ato (ajetet e) Allahut si tallje. Pėr ta me siguri ėshtė pėrgatitur dėnim i turpshėm.” (Llukman, 6)

O musliman, oj muslimane! Ajetet kuranore dhe hadithet profetike aludojnė pėr qortimin e muzikės dhe tė instrumenteve muzikore, duke tėrhequr vėrejtjen pėr to. Allahu subhanehu ue teala ka shpjeguar se pėrdorimi i tyre ėshtė nga shkaqet e humbjes dhe marrje e ajeteve (argumenteve kuranore) pėr tallje. Thotė Allahu subhanehu ue teala:

( وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُهِينٌ )

“Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e me qėllim qė t’i largojnė njerėzit prej rrugės sė Allahut pa pasur kurrfarė fakti dhe pėr t’i marrė ato (ajetet e) Allahut si tallje. Pėr ta me siguri ėshtė pėrgatitur dėnim i turpshėm.” (Llukman, 6)

Shumica e dijetarėve, prej tyre Abdullah ibn Mesudi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, kanė komentuar se fjalėt tregime boshe (lehvel hadithe) kanė pėr qėllim muzikėn dhe instrumentet muzikore dhe ēdo zė qė ndalon nga e vėrteta. Muzika ėshtė sprovė pėr zemrėn, e cila e shpie njeriun drejt sė keqes dhe e largon nga e mira. Allahu i ka qortuar tregimet boshe dhe ėshtė dhėnė premtimi se ai i cili merret me to, do tė ndėshkohet me dėnime tė vėshtira. Ka thėnė Pejgamberi salallahu alejhi ue selem:

"ليكُننَّ من أمتي أقوامٌ يستحلون الحِر و الحَرير و الخمر و المعازف ..." ( رواه البخار
ي)
“Do tė ketė nga umeti im grup njerėzish qė do ta lejojnė amoralitetin (zinanė), mėndafshin, alkoolin dhe muzikėn.'' Shėnuar nga Buhariu.

Elmeazif, muzika, qė ėshtė pėrmendur nė hadith ėshtė muzika dhe instrumentet muzikore. Hadithi aludon pėr ndalimin e tyre, pėr qortimin e pėrdorimit tė tyre ose pėr t’i lejuar ato, sikurse ka qortuar atė qė e lejon alkoolin dhe amoralitetin. Ėshtė gjė e ditur se nėse njeriu dėgjon muzikė dhe anon nga ajo, i pakėsohet logjika, i pakėsohet turpi, i largohet morali, i ikėn personaliteti, i dobėsohet imani, i bėhet Kurani i rėndė (pėr ta dėgjuar), gėzohet me tė shejtani dhe ia zbukuron atij gjėrat e fėlliqura dhe mėkatet.
A ke menduar o rob i Allahut? A ke menduar oj robėreshė e Allahut pėr vdekjen? Vdekja ėshtė realiteti nė tė cilėn nuk bėn dobi mashtrimi pėr ta penguar atė, as dėshpėrimi s'bėn dobi kur vjen ajo. Largoje nga vetja lėvozhgėn e tė pakujdesshmėve, se ti do tė qėndrosh para Allahut, i Cili di pėr shikimin me cep tė syve dhe pėr atė qė fshihet nė zemra.

'' يَوْمَئِذٍ تُعْرَضُونَ لَا تَخْفَى مِنْكُمْ خَافِيَةٌ ''

“Atė ditė ju do tė ekspozoheni (para Z otit), duke mos mbetur fshehtė asnjė sekret i juaji.” (El Hakka, 18)

Kini kujdes nga muzika sepse ajo e dobėson fenė, logjikėn e turpin dhe shkatėrron moralin, pengon pėr ta pėrmendur Allahun, pengon nga namazi dhe pronarin e saj e pret dėnimi nga Allahu aze ve xhel.
Ėshtė pyetur Kasim bin Muhamedi, Allahu e mėshiroftė, pėr muzikėn dhe ėshtė pėrgjigjur: “Kur Allahu do ta veēojė nė Ditėn e Gjykimit tė vėrtetėn dhe tė kotėn, nė cilėn anė do tė jetė muzika?” Tha pyetėsi: “Nga e kota.” Tha Kasim bin Muhamedi, Allahu e mėshiroftė:

" فَمَاذَا بَعْدَ الْحَقِّ إِلَّا الضَّلَالُ "

“... Pas sė vėrtetės nuk ka tjetėr pos humbje (lajthitje)...” (Junus, 32)

Arrow GenIus.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Muzika ne pikpamje fetare.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Feja Islame-
Kėrce tek: