Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Jetoje jetėn pa duhan!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
SelaNumber of posts : 50
Registration date : 01/11/2008

MesazhTitulli: Re: Jetoje jetėn pa duhan!   Sun Nov 02, 2008 5:26 pm

ke te drejt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
sirena
V.I.P
V.I.P


Number of posts : 38
Registration date : 31/10/2008

MesazhTitulli: Re: Jetoje jetėn pa duhan!   Sat Nov 01, 2008 3:00 pm

esht mase e vertet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
vaLdrin.I
Moderator
Moderator


Number of posts : 5
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Jetoje jetėn pa duhan!   Fri Jul 18, 2008 8:23 am

Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: “Nuk guxohet qė t’i bėhet kurrfarė padrejtėsie askujt (as vetvetes).”


Duhani ėshtė shkaktari i dytė i vdekjeve nė botė.
Sipas WHO-Organizatės Botėrore tė Shėndetėsi nė botė ka rreth 1 miliard e 360 milionė pirės duhani dhe numri i vdekjeve midis tyre ėshtė shumė i lartė. Ēdo vit nė botė vdesin rreth pesė milionė njerėz si pasojė e tymosjes sė duhanit.

Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: “Nuk guxohet qė t’i bėhet kurrfarė padrejtėsie askujt (as vetvetes).”
“Tė gjithė pjesėtarėt e ummetit tim do tė jenė tė falur (nga Allahu xh.sh.), pėrveē dėmtuesve me vetėdije”.

Duhet ditur se:
- Nė 90 % tė rasteve bllokimi i gjakut nė damarė vjen si pasojė e pirjes sė duhanit;
- Cigarja ėshtė armiku i vetėm i vitaminave. Pirja e njė cigareje shkatėrron rreth 2.5 miligram vitamina C nė trupin e njeriut. Dihet se mungesa e vitaminės C nė trupin e njeriut ul nė mėnyrė tė theksuar rezistencėn e trupit ndaj sėmundjeve tė ndryshme;
- Nė pėrgjithėsi, nė gjithė botėn, 70 % e zjarreve janė pasojė e pirjes sė duhanit, etj..
- Duhani ėshtė shkaku i 80 % tė rasteve tė lindjeve tė parakohshme dhe dėshtimeve.

Me tė vėrtetė, pirja e duhanit pėrbėn njėrėn nga sėmundjet sociale mė tė pėrhapura nė rruzullin tokėsor. Duhani gjithashtu pėrmban njė numėr tė madh elementesh tė dėmshme pėr shėndetin e njeriut, siē janė: nikotina, katrani, poloniumi radioaktiv, etj.
Mos u mashtro! Nikotina nė cigare dhe duhan shkakton varshmėri.
Nikotina ngushton enėt tuaja tė gjakut dhe krijon ngarkesė shtesė mbi zemrėn tuaj.
Tymosja e duhanit mund tė shkatėrrojė mushkėritė dhe tė zvogėlojė oksigjenin nė dispozicion pėr muskujt, qė pėrdoren gjatė sporteve.
Duhanxhinjtė vrapojnė mė ngadalė dhe nuk mund tė vrapojnė aq larg, duke ndikuar kjo nė performancėn e tėrėsishme sportive.

Tymosja e duhanit pėrlyen dhėmbėt dhe iu shkakton erė tė keqe goje.
Pėrdorimi kohėshkurtėr i duhanit tė llullės, mund tė shkaktojė ēarje buzėsh, njolla tė bardha dhe gjakrrjedhje nė gojė.

Harxhimi i pasurisė nė blerjen e duhanit ėshtė humbje e pasurisė aty ku nuk ka dobi, madje ai ėshtė shumė i dėmshėm dhe shpenzimi nė kėtė lėmi konsiderohet prej formave tė shkapėrderdhjes tė cilat janė ndaluar me Kur’an dhe Sunnet e ai qė bėn diēka tė tillė ėshtė konsideruar si vėlla i shejtanit. Allahu xh.sh. thotė:
“Ata qė shpenzojnė tepėr (harxhuesit) janė vėllezėr (nė veprim) tė djajve e djalli ėshtė pėrbuzės i madh i Zotit tė tij”. (EL-Isra: 26, 27)

Tymosja pasive e duhanit

Secili ka tė drejtė tė thithė ajėr tė pastėr! – pa tym duhani
Tymosja pasive e duhanit ėshtė thithja e tymit tė duhanit tė konsumuar nga tė tjerėt. Thithja pasive e duhanit shkakton 30 fishin e vdekjeve nga kanceri i mushkėrive tė shkaktuara nga tė gjithė ndotėsit e mbledhur sė bashku.
Tymi i duhanit pėrmban jo mė pak se 4000 pėrbėrės tė ndryshėm kimikė. Shumė nga kėta pėrbėrės janė tė dėmshėm pėr shėndetin, ndėrsa 50 prej tyre tashmė dihet se shkaktojnė kancerin. 15 % e tymit tė njė cigareje thithet nga personi qė pi duhan, ndėrsa pjesa tjetėr, prej 85 %, kalon drejtpėrsėdrejti nė ajėr. Pirja “pasive” e duhanit nuk ėshtė vetėm njė bezdi pėr njerėzit qė ndodhen pėrēark. Ajo paraqet njė rrezik serioz pėr shėndetin. Pirja “pasive” e duhanit:
- Shkakton kollė, ftohje, dhimbje veshėsh dhe ataqe astme.
- I bėn rrobat dhe flokėt me erė tė keqe.
- Prish aromėn dhe shijen e ushqimit.
- Shkakton skuqje, kruarje dhe lotim sysh.
- Mbyt dhjetėra-mijėra joduhanxhinj pėr ēdo vit prej kancerit tė mushkėrive.

Nėse vendosni ta braktisni duhanin:
- pas 20 minutash- frekuenca e zemrės suaj zvogėlohet.
- pas 12 orėsh- niveli i monoksidit tė karbonit nė trupin tuaj kthehet nė gjendje normale.
- pas 2 javėsh deri 3 muajsh- rreziku juaj nga infarkti fillon tė bije. Funksioni i mushkėrive tuaja fillon tė pėrmirėsohet.
- pas 1 deri 9 muajsh- kolla dhe frymėzėnia juaj pakėsohet.
- pas 1 viti- rreziku juaj i shtuar prej sėmundjeve koronare ėshtė sa gjysma e atij tė duhanxhinjve.
- pas 5 vitesh- rreziku juaj nga infarkti ėshtė zvogėluar nė nivel tė atij tė joduhanxhinjve.
- pas 10 vitesh- rreziku juaj nga kanceri i gojės, mushkėrive, grykės, kapėrcellit, fshikėzės, vėshkave dhe pankreasit zvogėlohet.
- pas 15 vitesh- rreziku juaj nga sėmundjet e zemrės ėshtė sėrish sa i joduhanxhinjve.

Mbi gjithēka, braktisja e duhanit kėnaq Allahun xh.sh., Krijuesin tonė tė dashur, i cili gėzohet aq shumė kur krijesat e Tij i kuptojnė mėkatet, pendohen sinqerisht pėr kryerjen e tyre dhe i largohen atyre pėr tė mos u kthyer mė kurrė tek to. Atėherė padyshim qė mėshira e Tij e pakufishme do ta rrethojė robin dhe do t’ia ēelė dyert e pranimit tė pendimi. vaLdrin.I
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Jetoje jetėn pa duhan!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Jetoje jetėn pa duhan!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Feja Islame-
Kėrce tek: