Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Mesohu si te besh hack

Shko poshtė 
AutoriMesazh
HarM
WebMaster
WebMaster
avatar

Number of posts : 177
Age : 24
Location : ne Softks.tk
Registration date : 09/07/2008

MesazhTitulli: Mesohu si te besh hack   Mon Jul 21, 2008 4:05 pm

Shell account
Kjo ėshtė si njė faktur nė ndonjė kompjuter i cili shėrben pėr tė shfrytzuar at kompjuter me shėrbimet e saja ,por me privilegje tė caktuara.Nė rastėse kjo nuk ėshtė e qart pėr ju,lexojeni fjalin 10 herė,,nė rastėse as atėher se keni te qartė,shkoni nė kuzhinė,gjejeni njė thikė tė madhe dhe bani vetvrasje si i gjorė......
Dhe do tė keni nevojė pėr njė port scanner.Ky asht pra nji programi qė i shiqon portet e hapura nė ndonjė kompjuter.
Portet janė si dyer pėrmes tė cilave lidhesh me ndonjė kompjuter dhe ia shfrytzon shėrbimet.Nė rastėse pėr shembull eshtė i hapur
porti me numėr 21,kjo do tė thot atėher qe kompjuteri ka FTP deamon,ky eshtė program qė ofron shėrbimet
e FTP-s (File transfer protocol). Kjo ėshtė ajo qė ju nevoitet.


-SI TĖ MBETENI ANONIM-

NUK MUND TĖ MBETENI PLOTSISHT ANONIM.Por mund tė mbeteni mjaft anonim.
Do tė ju spjegoj se si bėheni anonim pėrmes wingate-s. Ka mjaft sajte ku mund tė gjendet lista e
wingate-s, e njera nga to ėshtė: http:// http://www.cyberarmy.com/
Aty zgjedhni wingate,nė (lists) ku ka mjaft adresa dhe porte (ju kam spjeguar mbi porte ).Po e mar shembull se egziston nifar adrese : 213.43.22.11 (e mora nga hamendja) e cila ėshtė nė portin 1080.Duhet tė veproni kėshtu:
Starto telne-in.Kėtė e bėni duke klikuar nė "Start",pastaj "Run",kėtu shkruani telnet.Ju paraqitet njė program ,i cili ska disajn tė bukur ,por kjo s'ėshtė me randėsi .Kaloni nė " Connect " dhe pastaj
"Remote System".
Pas kėsaj nė" Hostname "shkruani adresėn nė tė cilen thash qė gjendet Wingate,nė rastin tonė
213.43.22.11 .Nė fushėn port shkruaj 1080 (thash qė Wingate nė atė adresė punon nė atė port)
.Termtype duhet tė jetė vt100.
Tani klikoni nė" connect".pritni pak dhe do tė kyqeni .Pas kėsaj telnetoheni nė shell accontin duke shkruar "www.ndonjė adres.com23

(23 ėshtė telnet porti).Nė vend tė 23 mund tė shkruani edhe 21,nė kėtė mėnyrė konektoheni nė FTP protokol. Tani jeni nė njė menyrė anonim.Ju kėshilloj tė linkoni disa wingate.Kėtė e bėni nė atė mėnyrė qė ne vendėse tė telenetoheni nė shell-account,telnetoheni nė adresen e wingate-s sė dytė dhe kėshtu me radhė...
derisa nuk ju mbetet asni wingate adresė e pas kėsaj konektoheni nė shell account.


-SHELL ACCOUNT-


Unixi ėshtė njė sistem shum shfrytzues.Kjo do tė thot se shum shfrtytzues mund tė sherbehen me te njejtin sistem operativ.
Egzistojnė servise qė japin pa pages "acount" nė sistemet e tyre.Njera nga kėto ėshtė psh. http://www. luxadmin.org
Kur e merni accountin ketu mund ta shfrytzoni unixin ,por me kufizime.do tė keni account me privilegje tė zvogluara
dhe do tė ju lejojnė diku reth 50 MB.Kjo ju mjafton.Pra hyni nė
luxadmin.org dhe e merni ni shell account. Ju ipet username dhe passwordi.Tani duhet tė
telnetoheni nė at shell account qė tė mund ta shfrytzoni.Pra sė pari telnet nė wingate
e pastaj....ju spjegova pėr kėtė.
Kur tė telnetoheni ju ipet prompti pėr login.Aty shkruani username dhe passwordin e juaj. Kur shkruani pasword nuk e shifni kėtė
shkaku i mbrojtjes.Kur tė logoheni keni hyrė nėj shell accountin e juaj.


-DISA UNIX KOMANDE THEMELORE-

Ju kėshilloj ta bleni ndonjė Unix/Linux libėr dhe tė mėsoni pak.Do tė jet me vlerė.
E tani pėr tė ditur se nė cilin direktorium gjendeni shkruani kėtė komandė: pwd .Pėr tė parė se cilat file i keni nė
direktorium shkruani: ls -al (me keėtė i shifni edhe privilegjet....spo ju spjegoj me shum)
Pėr tė mund me leviz nėpėr direktoriume shfrytzoni kėto komandė:
cd direktorium (me keėtė hyni nė direktoriumin e duhur) ,cd .. (dilni nga direktoriumi).Pėr ta fshir ndonjė fil shfrytzoni kėtė komandė:
rm file. Nė rastė se dėshironi ti zhlyeni tė gjitha nga direktoriumi shkruani : rm *.*
-GJETJA E INFORMACIONEVE MBI SITE(SAJTIN)-


Kjo ėshtė faza me e randėsishme gjatė hyrjse(thyerjes) sė ndonjė sajti.Ka mėnyra tė shumta dhe gjera qė duhet tė zbulohen si:
sistemi operativ,portet e hapura, deamone dhe verzionet qė punojnė nė atė serv.

--Sistemi operativ--
-Po ju spjegoj dy mėnyra: E para ėshtė tė telnetoheni nė server nė rastė se e keni tė hapur telnetportint 23.Aty shkruen se cili ėshtė sistemi operativ.
-Mėnyra e dytė ėshtė http://netcraft.com/
Hyni nė kėtė sitebdhe klikoni nė link nė tė cilin shkruen "Whats that site running" apo diqka tė ngjajshme.
Hyni aty dhe shenoni sajtin qė ju intereson.
Aty ju ipen shenimet mbi sajtin.Ka edhe mėnyra tjera,siq psh" nmap" ....por kjo mjafton pėr ju.

Pastaj skanoni portet e hapura me programin port scanner.
Telnetouni nė gjdo port dhe shiqoni se qka shkruen,cili ėshtė verzioni i programit,emrin....SHENONI TĖ GJITHA.
Kur ta kryeni kete do te keni mjaft informata mbi sajtin qė mund te i shfrytzoni.
-SHFRYTĖZONI VRIMĖN-

E tani janė disa sende qė quhen exploitie Kėto janė programe qė shfrytzojnė vrimat nė programe.Me kėto
exploite egziston mundėsia tė fitoni root nė ndpnjė serveru(root ėshtė user pėr tė gjitha mundėsit,i ka tė gjitha privilegjet).
Ka shum lloje tė exploiteve.Siq janė Remote (keto do ti shfrytzojm ne) ,Local dhe DoS.
Ne do tė shfrytzojmė remote.Exploitet janė 95% tė shkruara nė" C++",ndonjėher edhe nė" PERL".E tani kur i kemi informatat mbi
site-n na mbetet tė gjejm nji exploit dhe tė hyjmė nė server.Egzistojnė site ku kėto mund tė gjenden.
Dy site me tė njohura dhe me tė mira gjenden nė: http://packetstorm.securify.com dhe http://www.hack.co.za
Kėtu gjeni exploit pėr shenimet qė i keni marė.Me randėsi jan verzionet e programeve!
Tani kur t'a merni exploitin dhe e keni vendosur nė shell account ju mbetet vetėm tė kompajloni exploitin
dhe ta startoni.
--Nė rastė se exploiti ėshtė i shkruar ne C++ duhet tė bėni kėtė:

gcc file.c -o file
Tani keni exploitin e kompajluar.Mund ta startoni me:
file ose ./file
Tani ju shkruen usage.Nė rastėse shkruan psh: Usage <site> <port>
exploitein e startoni kėshtu:
./file http://www.nekisite.com 21
Pritni pak dhe e shifni qė keni depertuar.Tani shfrytėzoni atė qė ju spjegova ne sekcionin mbi unix komandat.

--Nė ratėse ėshtė e shkruar nė PERL--
Nė rastėse ėshtė e shkruar nė PERL-z'do tė keni nevoj tė kompajoni sepse PERL ėshtė gjhuhė e interpretuar
(nė raste se nuk dini azgje mbi programim ateher se dini as kete).Pra vetem startoni me:
perl file.pl
ArrowerMal.I
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.softks.tk
OwneR
WebMaster
WebMaster
avatar

Number of posts : 155
Age : 25
Location : USA
Registration date : 14/03/2009

MesazhTitulli: Re: Mesohu si te besh hack   Thu Apr 16, 2009 7:02 pm

?Flm broo po po pritoj me Lexu Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mesohu si te besh hack
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Zone per Hacking-
Kėrce tek: