Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 cka eshte TCP?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
HarM
WebMaster
WebMaster
avatar

Number of posts : 177
Age : 24
Location : ne Softks.tk
Registration date : 09/07/2008

MesazhTitulli: cka eshte TCP?   Wed Jul 23, 2008 2:38 pm

Protokolli TCP/IP. Pėr bartjen e tė dhėnave digjitale nė ēdo rrjeti tė ndėrtuar sė paku nga dy kompjuter dhe njė lidhje transmetuese e informatave nevojitet protokollimi i tė dhėnave. Nėse ky protokollim standardizohet pėr disa rrjete, atėherė kemi tė bėjmė me njė sistem tė rrjeteve qė quhet internet. Sot, c“do transportim (bartje apo shkarkim) i tė dhėnave nga fletat elektronike, E-Mail, FTP-sė ose transportimet nga ndonjė Telenet i largėt, zbėrthehen nė tė ashtuquajtura "paketa" dhe protokollohet me protokollin TCP (Transmission Control Protocol) (Protokolli i transmetimeve tė kontrolluara). Nė kėtė protokoll futen tė dhėnat mbi paketė dhe tė dhėnat e adresuesit IP (Internet Protocol) (Protokolli i internetit).
Gjatė kėrkimit tė ndonjė flete elektronike nė internet apo postes elektronike E-Mail, ju dėrgoni tė dhėna nė rrjetė. Kėto tė dhėna zbėrthehen nė paketa. Paketat nė vete kanė tė dhėnat pėr adresėn se ku duhet tė mbėrrijnė dhe numrin e radhės nė tė dhėnėn e dėrguar nė rrjetė.
Pėr arritjen nė adresėn e saktė, tė paketės dhe nė radhėn e duhur brenda tė tė dhėnės sė dėrgua nė rrjetė, pėrkujdeset protokolli TPC. TCP-ja pėrkujdeset qė paketat tė transportohen nė adresė tė saktė dhe sipas radhės sė duhur. Pasi qė tė kenė mbėrri tė gjitha paketat nė adresėn e dėshiruar mbyllet procesi i transmetimit (bartjes ose shkarkimit).
Sikurse telefonat qė nė rrjetin telefonikė lajmėrohen me njė numėr tė paracaktuar nga qendra, po ashtu edhe ēdo llogaritės qė kyēet nė internet ka njė numėr tė quajtur Adresa IP. Llogaritėsit tė lidhur nė rrjetė quhen Host ose Llogaritės Host. Kėshtu, kur ju kyēeni me kompjuterin personal nė rrjetė, qendra e juaj, ju lajmon aty me njė Adresė IP. Keto qendra nė terminologjinė e pėrdorur sot i quajnė Provider. Qendra ka llogaritės Host, nė tė cilin lajmėrohet kompjuteri juaj dhe nga aty merre njė Adresė IP statike me tė cilėn lajmėroheni nė llogaritės tjerė. Disa qendra tė mėdha kanė funksionet shėrbyese qė ju mundėsojnė klientėve tė tyre njė lajmėrim (Adresėn IP) dinamikė. Me kėtė shėrbim ju mundėsohet prezantimi i ndryshėm i Adresės IP tė kompjuterit tuaj nė rrjetet tjera. Mirėpo lajmėrimi juaj nė qendėr ėshtė i njėjti edhe pasi tė jeni ri lajmėruar nė qendėr, porse pėr rrjetet dhe llogaritėsit tjerė nė rrjetė, qendra do tė prezantojė njė Adresė IP tjetėr nga ajo para. Pėr njė gjė tė tillė klientit i nevojite njė program (software) qė pranon protokollin TCP/IP. Nė sistemin operativ MS Windows p.sh. ėshtė nėnė regjistrin e Windows dokumenti winsock.dll.
Arrow erMal.I
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.softks.tk
 
cka eshte TCP?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Internet-
Kėrce tek: