Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING

[www.softks.1forum.biz] www.softks.net.ms
 
ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  Kontakto Kontakto  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigation

OFERTA

HACKING

TUTORIALS

EXPLOIT

INTERNET

CRACZ AND SERIALZ

WAREZ

PRODUKTET TONA

FEJA ISLAME

Tema Fundit
» POEZI QESHARAKE DASHURIE
Sun May 06, 2012 3:30 am nga sweet.love

» WWW.RKS.AL
Thu Nov 04, 2010 4:31 pm nga edy007

» wWw.Dardania.com
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» mir se vini
Thu Sep 02, 2010 2:43 am nga TiGrI_GV

» Kerkojme V.I.P dhe Moderator
Tue Aug 24, 2010 9:02 pm nga leeni

» Disa E-mail hacked amerikane me passworda
Tue Aug 24, 2010 8:54 pm nga leeni

» bLloko fb dikujt
Tue Aug 24, 2010 8:51 pm nga leeni

» Konkuro per V.I.P
Tue Aug 24, 2010 8:47 pm nga leeni

» Userbar Te Softks.Tk Per Signature
Fri Aug 20, 2010 4:59 pm nga leeni

» rbd-ks.forumotion.com :::Regjistrohuni plz....
Fri Aug 20, 2010 4:50 pm nga leeni

» www.KDG-Crew.eu - Kosova Defacers Group - Regjistrohuni
Fri Aug 20, 2010 10:06 am nga leeni

» Prezantimi Ketu
Thu Aug 19, 2010 10:17 pm nga leeni

» Prezantohu tani posto
Thu Aug 19, 2010 10:12 pm nga leeni

» Hacko PC Dikujna Permes Msn ?
Thu Aug 19, 2010 9:57 pm nga leeni

» Merr pass ne msn shume lehte
Sun Jul 25, 2010 1:21 pm nga hamdi seniku

» Internet Calls [New softfware]
Tue Jun 29, 2010 9:57 pm nga saimiri

» Dergoni SmS Falas.
Tue Jun 29, 2010 9:53 pm nga saimiri

» erdha kam qene i regjistruar por nuk po mundem ta gjej passin
Tue Jun 29, 2010 8:33 pm nga saimiri

» Mjeksia-Grup
Sat May 08, 2010 4:05 pm nga X-persoN

» Joomla Exploit
Fri Apr 30, 2010 11:39 pm nga Vizitor

Top posters
HarM
 
OwneR
 
Sela
 
sirena
 
berati123
 
leeni
 
fiki
 
bujari
 
vaLdrin.I
 
sheta
 
Sondazh
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
October 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Partneret

KDG-Crew.eu


Share | 
 

 Qka eshte HTML?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
HarM
WebMaster
WebMaster
avatar

Number of posts : 177
Age : 24
Location : ne Softks.tk
Registration date : 09/07/2008

MesazhTitulli: Qka eshte HTML?   Thu Jul 17, 2008 10:26 am

Qka ėshtė HTML


HTML (HyperText Makup Language) ?sht? nj? gjuh? programuese e cila p?rdoret p?r krijimin e faqeve n? Internet. Nj? faqe e krijuar me k?t? gjuh? mund t? lexohet me qfardo shfletuesi (Netscape, Internet Explorer) dhe n? qfardo platforme (Windows,Macintosh...). Dokumentet e krijuara me HTML jan? t? p?rb?ra nga disa instrukcione (ang TAGS) t? cilat jan? t? shkruara n? mes t? shenjave < > p.sh. :

<center>

Shumica e instrukcioneve duhen t? p?rfundohen dhe kjo b?het duke e p?rs?ritur t? nj?jtin instrukcion me nj? vij? t? thyer p?rpara :

<center> Kosova </center>

Mi?po ka edhe shum? instrukcione q? nuk kan? nevoj t? p?rfundohen si p.sh. instrukcioni <br>.

Disa instrukcione marrin edhe disa atribute speciale si t? cilat e specifizojin instrukcionin. P. sh. instrukcionit font ia kemi dh?n? dy atribute , color dhe size. Atributi color ia jep ngjyren e tekstit nd?rsa size e tregon madh?sin :

<font size=+4 color="#003c32"> Drini </font>

P?RMBAJTJA

Si krijohet nj? dokument

Nj? dokument i krijuar me HTML p?rb?rhet nga tri pjes? kryesore : koka (head), titulli (title) dhe trupi (body). P.sh. :

<html> I tregon shfletuesit se fillon nj? HTML - dokument

<head> Instrukcioni p?r kok?n e dokumentit.

<title> Dokumenti im i par? </title> Titulli i dokumentit.

</head> P?rfundon instrulkcionin e kok?s.

<body> Instrukcioni i trupit prej ku edhe e shkruani permbajtjen e faqes.

Jam kreanar se jam shqiptar.

</body> E p?rfundon instrukcionin e trupit.

</html> I tregon shfletuesit se dokumenti mbaron k?tu.

Instrukcioni <body> i ka disa atribute :

background
N?se e p?rdorim nj? fotografi si prapavi.

bgcolor
Ngjyra e prapavis?.

text
Ngjyra e tekstit

link
Ngjyra e nj? nyjeve t? pa vizituara.

alink
Ngjyra e nyjeve aktive.

vlink
Ngjyra e nyjeve t? vizituara.


N? shembullin m? posht? e kemi caktuar ngjyr?n e prapavis? t? bardh?, tekstin e zi dhe nyjet e kaltra :

....

<body bgcolor="#ffffff" text="#000000" link="#0000af">

.....

VINI RE ! Kodet e ngjyrave shkruhen me vleft? heksadecimale nga 00 deri ff.

P?RMBAJTJA

Si punohet me tekst

Dallimi n? mes p?rpunuesve t? fjalve dhe tekstit t? shkruar me HTML ?sht? se tabulacionet,hapsirat dhe nd?rrimet e rreshtave nuk mirren parasysh n? HTML por p?rkthehen si vet?m nj? hapsir?.

SHEMBULLI 1SHEMBULLI 2

....

<body>

E dua

Shqip?rin? .

</body>

....

....

<body>

E dua Shqip?rin? .

</body>

....
T? dy shembujt e m?sip?rm japin t? nj?jtin rezultat, pra i t?r? teksti ?sht? i shkruar n? nj? rresht.

P?r t? krijuar ndrrimet e rreshtave at?her i p?rdorim dy instukcione :

<br> (row break ) e b?n ndrrimin e rreshtit

<P> (paragraph ) e len nj? rresht t? that? mes dy pjes?ve.

N?se ndonj?her na nevojitet t? shkruajm nj? artikull t? gjat? dhe nuk kemi koh? q? t? p?rdorim shum? instrukcione at?her e p?rdorim instrukcionin <pre> i cili do t? thot? tekst i paradefinuar (predefinered ) pra i t?r? teksti paraqitet mu ashtu siq e shkruajm.

Shfletuesi e b?n? ndrrimin e rreshtave ashtu siq i p?rshtatet atij por n?se ne nuk d?dhirojim q? kjo t? ndodh? at?her e p?rdorim instrukcionin <nobr> ose e p?rdorim &nbsp; n? vend t? hapsir?s.

N? HTML mund t? p?rdorim edhe rubrika p?r t? cilat e p?rdorim instrukconin <h3> (headers ). Rubrikat i kan? gjasht? madh?si ku m? e madhja ?sht? <h1> dhe m? e vogla ?sht? <h6>. Gjat? pun?s me rubrika mund ta p?rdorim atributin align bashk? me tri vleftat e tij :

left
Pjesa shkruhet n? an? t? majt?

center
Pjesa shkruhet n? mes

right
Pjesa shkruhet n? an? t? djatht?


K?t? do ta ilustrojim m? mir? n? shembullin e m?posht?m :

KODI N? HTMLRESULTATI

....

<body>

<h1 align="left"> Dielli </h1>

<h4 align="center">Dielli </h4>

<h6 align="right">Dielli </h6>

</body>

....Dielli
Dielli
Dielli

N? ato raste kur d?shirojim me e nd?rru fontin e tekstit apo me i dh?n? tekstit nj? ngjyr? tjet?r e p?rdorim instrukcionin <font> s? bashku me atributet e tij. Atributet e instrukcionit <font> jan?:

face Me ndihm?n e k?tij atributi e nd?rrojim fontin e tekstit. Mir?po duhet pasur kujdes sepse ndoshta vizitori i faqes yte nuk e ka mu at? font q? ti e ke shkruar. Jan? 5 fonte q? shumica e shfletuesve i njeh : Arial , Courier New , Symbol (Symbol) , Times New Roman dhe Wingdings ( Wingdins).

size E cakton madh?sin e tekstit ku madh?sia m? e madhe ?sht? 7 kurse m? e vogla ?sht? 1 (pra e kund?rta si n? rubrik). Madh?sia e zakonshme ?sht? 3. Edhe n? fonte, sikurse edhe n? rubrika, madh?sia ?sht? relative ku krejt mvaret nga rregullimet e lexuesit.

color E cakton ngjyren e tekstit. Ngjyr?n e p?rcaktojim me emrin e ngjyr?s n? gjuh?n angleze ose me kodin e saj heksadecimal . P.sh. n?se d?shirojim t? shkruajm tekstin e kuq at?her shkruajm color="red" ose color="#AF0000".

Stilet e tekstit jan? t? p?rkrahura edhe n? HTML. N? tabel?n e m?poshtme i gjeni instrukcionet q? mund ti p?rdorni p?r ta ndryshuar stilin dhe pamjen e tekstit :

STILI


KODI


REZULTATIKURSIV
<i> Tirana </i>


TiranaI TRASH?
<b> Berati </b>


BeratiI N?NVIZUAR
<u> Tirana </u>


GjakovaI TEJVIZUAR
<s> Ulqini </s>


UlqiniTELEGRAFIK
<tt> Prishtina </tt>


PrishtinaI MADH
<big> Tetova </big>


TetovaI VOG?L
<small> Durr?si </small>


Durr?siI NGRITUR
S <sup> k + i </sup>


S k + iI ULUR
S <sub> ? + m </sub>


S ? + mXIX?LLUES
<blink> Liria </blink>
ArrowerMal.I
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.softks.tk
berati123Number of posts : 14
Registration date : 11/05/2009

MesazhTitulli: Re: Qka eshte HTML?   Fri Jun 12, 2009 12:01 am

flm njeri shume sen i mire Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
berati123Number of posts : 14
Registration date : 11/05/2009

MesazhTitulli: Re: Qka eshte HTML?   Fri Jun 12, 2009 12:01 am

postim i mire Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Qka eshte HTML?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Qka eshte HTML?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Enver Bytyēi:Nihilizmi dhe teoria e argumentit
» Bimėt dhe shtazėt sheruese dhe ushqimore
» Foto tė tetorit 2015
» Besi Bekteshi: Falja nuk ėshtė kulturė e demokracisė shqiptare, por standard qė nuk do ta plotėsojmė edhe pėr shumė vite
» Nje liber ne gjermanisht i Artistes Alida Hisku eshte nje dhurate e bukur per cilindo...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Soft Kosovo Team www.softks.net.ms - LIDHUNI ME NE - IT AND HACKING :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Tutorials-
Kėrce tek: